| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Likwidacja barier prawnych w gospodarce to nie jest akcja jednorazowa

Likwidacja barier prawnych w gospodarce to nie jest akcja jednorazowa

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą już musiały zamawiać drogich sprawozdań biegłych dotyczących planów łączenia się spółek lub podziału małych przedsiębiorstw, a przewoźnicy towarowi nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie oddzielnych dokumentów przewozowych.

Aby rozpocząć ten proces, na początku 2007 roku zaproponowaliśmy podjęcie pierwszej serii przyspieszonych działań. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogły zaoszczędzić około 1,3 mld euro. Połowa tych działań znalazła się już w obowiązujących przepisach prawnych, które przyjęto w bardzo krótkim czasie. Ponad 600 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie już musiało zamawiać drogich sprawozdań biegłych dotyczących planów łączenia się spółek lub podziału małych przedsiębiorstw. Ponad 300 tys. przewoźników towarowych nie będzie już miało obowiązku posiadania przy sobie oddzielnych dokumentów przewozowych.

W 2008 roku zamierzamy kontynuować działania służące zwalczaniu biurokracji. W tym roku przedstawimy 45 nowych środków, które przyniosą dalsze konkretne i wymierne korzyści. Zaproponujemy uproszczenie obowiązujących przepisów dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego, tak aby ułatwić producentom, sprzedawcom i konsumentom wywiązanie się z ich obowiązków w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Doprowadzimy do znaczącego uproszczenia obowiązujących ram prawnych dotyczących biocydów oraz zajmiemy się kwestiami związanymi ze złożonością i kosztami. Uchylimy około 50 dyrektyw technicznych w sektorze motoryzacyjnym, które w stosownych przypadkach zostaną zastąpione odniesieniami do przepisów rozporządzeń Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ). Ponadto ograniczymy wymagania w zakresie sprawozdawczości statystycznej podmiotów gospodarczych (Intrastat), co przyniesie ogromne korzyści zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wreszcie zaproponujemy i poszerzymy obszary, w których władze krajowe, regionalne i lokalne mogą przyznawać wsparcie bez konieczności wcześniejszego uzyskania zgody Komisji Europejskiej. W tym celu zostanie uproszczone ogólne rozporządzenie o wyłączeniu grupowym w sprawie pomocy państwa.

Kładziemy obecnie nacisk na to, aby wszystkie nowe istotne wnioski Komisji były poddawane ocenie skutków. Ocena taka przewiduje przeprowadzenie dokładnej analizy wszelkich istotnych skutków gospodarczych i społecznych oraz oddziaływania na środowisko. Wyraźnie określiliśmy kompromisy i synergie, które należy wziąć pod uwagę w procesie podejmowania decyzji. Powołaliśmy niezależną Radę ds. Oceny Skutków, mającą monitorować i odgrywać rolę doradczą przy ocenie skutków, co przyczyniło się do znacznej poprawy jakości naszej pracy. Stanowi to także krok w kierunku urzeczywistnienia zasad proporcjonalności i pomocniczości przy tworzeniu przepisów.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK