| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie można zawiesić działalność

Będzie można zawiesić działalność

Przedsiębiorcy będą mogli zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej nawet na dwa lata, pod warunkiem że nie zatrudniają pracowników.

ZMIANA PRAWA

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, będzie mógł na swój wniosek zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na miesiąc do dwóch lat. Gdyby prowadził firmę w formie spółki cywilnej, to wówczas działalność musieliby zawiesić wszyscy wspólnicy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przyjął rząd.

Wniosek należałoby złożyć do ewidencji działalności gospodarczej w gminie albo do sądu rejestrowego w zależności od tego, gdzie jest wpisany przedsiębiorca. Tam również przedsiębiorca będzie składał wniosek o wznowienie wykonywania działalności.

Projekt przewiduje, że w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie mógłby prowadzić działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Natomiast miałby prawo wykonywać wszystkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, regulować zobowiązania powstałe jeszcze zanim działalność została zawieszona, a także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Oprócz tego uczestniczyłby w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem. W tym okresie mógłby też zostać poddany kontroli na takich samych zasadach jak przedsiębiorca wykonujący działalność oraz osiągać przychody finansowe również z tej działalności, jaką prowadził jeszcze zanim zawiesił działalność.

Już od pierwszego dnia miesiąca następnego po tym, kiedy przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o zawieszeniu aż do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o wznowieniu prowadzenia działalności zawieszenie działalności wywierałoby skutki prawne w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnych. Natomiast organ ewidencyjny zawiadamiałby ZUS oraz urząd skarbowy o zawieszeniu przez przedsiębiorcę działalności, aby w ten sposób odciążyć przedsiębiorcę od obowiązków o charakterze informacyjnym.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK