| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odliczenie VAT zależy od kosztów w PIT

Odliczenie VAT zależy od kosztów w PIT

Podatnik nie odliczy VAT naliczonego od zakupu towarów lub usług, gdy został pozbawiony prawa zaliczenia do kosztów w PIT wydatków na nie poniesionych.


Organy podatkowe dopatrzyły się nieprawidłowości w zakresie rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Konkretnie zaś organy podatkowe zakwestionowały ilości zakupu oleju napędowego twierdząc, że faktyczne zużycie przedmiotowego towaru było znacznie niższe od zadeklarowanych na spornych fakturach wielkości.

W związku z tym organy podatkowe odmówiły podatnikowi prawa do zaliczenia w poczet kosztów niektórych wydatków, ich zdaniem niezwiązanych z uzyskaniem przychodu. W związku z czym zastosowały art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z 1993 r., tym samym pozbawiając spółkę także prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. Podatnik nie zgodził się z takim stanowiskiem, wniósł więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

WSA jednak podzielił poglądy organów, podkreślając jednocześnie, że główną podstawą rozstrzygnięcia w tej sprawie były ustalenia dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednoznacznie z przytoczonego przepisu wynika, że nie można dokonać odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem towarów lub usług, jeżeli wydatki poniesione na ich nabycie nie mogły zostać zakwalifikowane jako koszt podatkowy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z taką sytuacją natomiast mieliśmy do czynienia w tym przypadku. Potwierdził to sąd, wydając wcześniej orzeczenie, w którym odmówił podatnikowi prawa do zaliczenia w koszty przedmiotowych wydatków.

Chociaż więc nie można mówić o bezwzględnym związku między postępowaniem w podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowym od osób fizycznych, to należy zaakcentować ich współzależność

Sygn. akt I SA/Gd 1010/07 i 1011/07

MAGDALENA OLKIEWICZ

zespół zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK