| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki będą miały kłopoty z wywiązywaniem się z umów kredytowych

Spółki będą miały kłopoty z wywiązywaniem się z umów kredytowych

Zadłużone europejskie i amerykańskie spółki będą miały coraz poważniejsze trudności finansowe, bo wobec trwającego zamykania się rynków kredytowych nie mogą refinansować kredytów.


Jeśli spółki nie mogą zaciągać kredytów, pojawia się widmo niewywiązywania się z umów, zwłaszcza przez przedsiębiorstwa o najwyższym stosunku zadłużenia do środków własnych działające w sektorach dotkniętych przez stan gospodarczej niepewności - takich jak nieruchomości.

W Europie jedno z najważniejszych źródeł refinansowania - rynek wysokorentownych obligacji - jest zamknięty od lipca. Także na europejskim rynku kredytów z dźwignią panuje zastój. Według firmy badawczej Dealogic w styczniu ustalono ceny zaledwie dla garstki transakcji, a kredyty wartości 64 mld dol. czekają na utworzenie konsorcjów. Na amerykańskich rynkach kredytów o wysokiej rentowności i kredytów z dźwignią transakcje ledwie ciurkają, a obawy przed recesją mogą pogłębić problemy spółek potrzebujących kapitału. Według Dealogic w USA na zorganizowanie konsorcjum czeka 74 mld dol. kredytu, a w styczniu liczba emisji na amerykańskim rynku wysokorentownych papierów wartościowych była najniższa od 1990 roku.

- Zamknięcie rynku wysokorentownych obligacji zbliża się do punktu, w którym stanie się problemem dla niektórych spółek. Przychodzi moment, gdy spółka nie może dłużej odwlekać refinansowania - zauważa Willem Sels, szef strategii kredytowej w Dresdner Kleinwort.

- Już obserwujemy przypadki niewywiązywania się z umów kredytowych w sektorach konsumpcyjnym i nieruchomości i to zjawisko będzie się nasilało. Startujemy z bardzo niskiego poziomu, ponieważ wskaźniki naruszenia umów kredytowych są bardzo niskie - mówi Ken Emery, dyrektor ds. analiz spółek w agencji ratingowej Moody's.

Agencja ocenia, że - w przypadku wystąpienia recesji w USA - do końca roku światowy wskaźnik naruszenia umów kredytowych przez spółki, oceniane jako spekulacyjne albo śmieciowe, wzrośnie dziesięciokrotnie, do 10 proc. Dla porównania, historyczna średnia współczynnika naruszenia umów kredytowych wynosi 5 proc. Wzrost nastąpi od niskiego grudniowego poziomu, wynoszącego niespełna 1 proc.

Zdaniem wielu analityków recesja w USA jest bardzo prawdopodobna, pomimo agresywnej redukcji stóp procentowych, dokonanych przez amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Moody's twierdzi, że podczas tej recesji spółki mogą dłużej utrzymywać się na powierzchni, ponieważ łatwe warunki kredytowania w I połowie 2007 r. skłoniły wiele z nich do refinansowania zadłużenia jeszcze przed wystąpieniem rynkowych zawirowań. Co więcej, korzystanie z kredytów covenant-lite (ograniczających ochronę wierzyciela w przypadku niewypłacalności dłużnika), które łagodzą kryteria niewypłacalności, może przedłużyć spółkom życie.

David Oakley

Tłum. E.G.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK