| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Innowacyjne firmy dostaną z UE wsparcie w giełdowym debiucie

Innowacyjne firmy dostaną z UE wsparcie w giełdowym debiucie

Małe i średnie firmy będą mogły pozyskać z UE środki na usługi związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego lub koszty autoryzowanego doradcy. Pierwsze firmy mogą skorzystać z tych pieniędzy już w marcu, a w puli jest ok. 61 mln zł.


Osłabienie koniunktury giełdowej spowodowało wyraźne zmniejszenie liczby wchodzących na warszawski parkiet, spółki odkładają debiuty, czekając na lepszą koniunkturę na rynku.

Niedługo część debiutantów będzie mogła zmniejszyć koszty, pozyskując środki z unijnych funduszy. W ramach Działania 3.3 Programu Innowacyjna Gospodarka małe i średnie firmy (MSP) chcące zadebiutować na giełdzie będą mogły skorzystać z unijnego wsparcia. Działanie 3.3 zakłada dofinansowanie usług doradczych pomagających w przygotowaniu firmy do pozyskania finansowania o charakterze udziałowym, czyli np. debiutu giełdowego. Do 2013 roku spółki z tego tytułu będą mogły pozyskać 61 mln zł dotacji, a środki będą przyznawane spółkom realizującym innowacyjne przedsięwzięcia.

Firmy nie mają jeszcze możliwości składania wniosków o dotacje. Obecnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości jest na etapie przygotowywania wzoru wniosku, jaki będą składały spółki.

- Przełom I i II kwartału powinien zakończyć procedury formalne. Zakładamy, ze pierwsi beneficjenci mogą zacząć korzystać z tych środków już w marcu lub kwietniu tego roku - mówi Gazecie Prawnej Lidia Adamska z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy firmy będą mogły uzyskać unijne dotacje, m.in. na usługi związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego, usługi doradztwa prawnego czy finansowego towarzyszące debiutowi. Na NewConnect z funduszy unijnych będą mogły być współfinansowane usługi autoryzowanych doradców, które są obligatoryjne dla każdej firmy przez co najmniej rok.

W przypadku rynków są to podstawowe stałe koszty, jakie ponoszą spółki przed wejściem na giełdę.

Opinie, kto skorzysta z tej formy pomocy są podzielone. Według Giełdy tą formą pomocy bardziej powinny być zainteresowane firmy z NewConnect, natomiast brokerzy uważają, że będą to niektóre firmy z rynku regulowanego, które spełnią założenia programu.

- Myślę, że spółki z rynku regulowanego będą bardziej zainteresowane pozyskaniem tych środków ze względu na czasochłonne procedury debiutu. Na NewConnect bardzo ważny jest czas debiutu, a pozyskiwanie unijnych dotacji zabiera sporu czasu - mówi Wojciech Gudaszewski z Wrocławskiego Domu Maklerskiego.

Debiuty na giełdzie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl

Więcej: www.mrr.gov.pl, www.parp.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK