| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opóźni się unijna pomoc dla zagranicznych inwestorów

Opóźni się unijna pomoc dla zagranicznych inwestorów

Ministerstwo Gospodarki nie jest w stanie samodzielnie rozdysponować unijnych dotacji dla inwestorów zagranicznych. Dlatego robi przetarg i wyłoni podmiot, który mu w tym pomoże.


Szykuje się poważne opóźnienie w uruchomieniu dotacji unijnych, które mają wspierać m.in. poważnych inwestorów zagranicznych. Chodzi o ponad 1 mld euro z Działania 4.5 w Programie Innowacyjna Gospodarka.

Jak dowiedziała się GP, Ministerstwo Gospodarki, które według najnowszych ustaleń ma zająć się rozdysponowywaniem tych pieniędzy, potrzebuje pomocy. Dlatego też zdecydowało się rozpisać przetarg, w którym wyłoni instytucję lub firmę, która pomoże mu w przeprowadzeniu czynności technicznych związanych z przyznawaniem dotacji.

- Wybrany w przetargu podmiot nie będzie miał statusu instytucji pośredniczącej i tym samym będzie poza systemem wdrażania unijnych funduszy - mówi informator GP.

To ewenement w skali Polski, bo do tej pory żaden urząd, który ma zająć się rozdysponowaniem unijnych środków, które dostaliśmy na lata 2007-2013, nie musiał sięgać po zewnętrzną pomoc. Jednak Ministerstwo Gospodarki nie radziło sobie z dystrybucją unijnej pomocy z perspektywy finansowej na lata 2004-2006. Klapą zakończyło się wdrażanie Poddziałania 2.2.1 w Programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Podobnie było z dotacjami dla przedsiębiorstw, które chciały promować się na targach zagranicznych. Beneficjenci bardzo długo, w niektórych przypadkach ponad rok, oczekiwali na refundację poniesionych wydatków.

Informację GP potwierdza Ministerstwo Gospodarki. Poinformowało nas, że instytucją wdrażającą drugiego stopnia (czyli odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursów) będzie departament instrumentów wsparcia w resorcie.

Nie wiadomo, kiedy przetarg miałby się rozpocząć, bowiem resort gospodarki czeka na wyjaśnienia ze strony resortu rozwoju regionalnego dotyczące kwestii związanych z techniczną obsługą działań Programu Innowacyjna Gospodarka. Nawet jeśli przetarg uda się rozpisać jeszcze w lutym, to jego rozstrzygnięcie może zająć kilka miesięcy. Oczywiście jeśli nie dojdzie do jego unieważnienia na skutek błędów w procedurze i protestów podmiotów, które w nim wystartują. Pierwsze konkursy rozpoczną się więc prawdopodobnie dopiero pod koniec 2008 r.

Tymczasem w grę wchodzą poważne pieniądze (dofinansowywane będą inwestycje o wartości nie mniejszej niż 40 mln euro) oraz poważni inwestorzy.

- Inwestorzy zagraniczni, zainteresowani Polską, są zszokowani opóźnieniami w uruchomianiu funduszy unijnych. Dostajemy od nich sygnały, że jeśli ono jeszcze się opóźni, to Polska zacznie przegrywać rywalizację o przyciąganie inwestycji z innymi krajami w regionie, w których wsparcie Unii Europejskiej jest już dostępne - mówi Gazecie Prawnej jeden z przedstawicieli firmy doradczej współpracującej z inwestorami zagranicznymi.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK