| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Umowa użyczenia a konsekwencje podatkowe

Umowa użyczenia a konsekwencje podatkowe

Nieodpłatne używanie rzeczy rodzi konsekwencje podatkowe. Przychód z użyczenia podlega opodatkowaniu PIT. Wartość świadczenia musi być zbliżona do cen rynkowych.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu na bezpłatne używanie, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, oddanej mu w tym celu rzeczy. Jest to więc niejako oddanie swojej własności do bezpłatnego używania przez inne osoby. Jego przedmiotem mogą być zarówno nieruchomości, jak i ruchomości.

Z punktu widzenia regulacji prawa podatkowego ważne jest, jakie konsekwencje wynikają z umowy użyczenia. Jeśli użyczenie następuje na cele prowadzonej działalności, nieodpłatne otrzymanie przez przedsiębiorcę nieruchomości lub ruchomości będzie stanowiło u niego przychód opodatkowany podatkiem dochodowym jako przychód z nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń, których przedmiotem jest udostępnienie lokalu lub budynku, co do zasady, ustala się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego budynku lub lokalu. Wartość tę podatnik może ustalić sam, może też skorzystać z pomocy biegłego. Ważne jest jednak to, aby określona wartość świadczenia była maksymalnie zbliżona do cen rynkowych obowiązujących na danym terenie, np. gminy, miasta, dzielnicy itd. W celu rzetelnego ustalenia jej wartości pomocą mogą służyć cenniki czy też oferty dotyczące najmu z najbliższego rejonu.

(KK)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK