| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Cudzoziemcy będą dłużej pracować w Polsce bez zezwoleń

Cudzoziemcy będą dłużej pracować w Polsce bez zezwoleń

Od 1 lutego tego roku Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez pozwolenia przez sześć miesięcy w roku, a nie przez trzy, jak obecnie.

Nowe prawo

 

Docierały do nas sygnały, że obowiązujące przepisy, na podstawie których nasi sąsiedzi mogą pracować w Polsce tylko przez trzy miesiące w roku, powodowały małe zainteresowanie cudzoziemców pracą w naszym kraju - powiedziała wczoraj Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

 

Jak dodała, konieczne było w związku z tym uproszczenie procedur zatrudniania tych cudzoziemców. Dlatego resort pracy znowelizował rozporządzenie w tej sprawie i wczoraj zostało ono podpisane przez minister pracy.

Ponadto szefowa resortu, przedstawiając wczoraj plany legislacyjne, stwierdziła, że priorytetem prac w MPiPS jest dokończenie reformy emerytalnej. Zapewniła, że w połowie lutego 2008 r. powinien był gotowy projekt ustawy o świadczeniach wypłacanych ze środków gromadzonych w OFE oraz o zakładach emerytalnych. Trwają także prace nad projektem ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który zakłada uzależnienie wysokości wypłacanej renty od wysokości środków zgromadzonych na koncie emerytalnym. W opinii szefowej resortu pracy, renciści będą mogli zarabiać bez ograniczeń.

Eksperci tego ministerstwa pracują także nad dużą nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia. Znajdą się w niej m.in. rozwiązania dotyczące aktywizacji osób po 50 roku życia.

- Środki na ten cel będą pochodziły z funduszy europejskich oraz z przystosowanego do tych zadań Funduszu Pracy - powiedziała Jolanta Fedak.

Ponadto osoby w tym wieku, nie tylko te, które są bezrobotne, ale też zagrożone utratą pracy, będą mogły skorzystać ze szkoleń zawodowych organizowanych przez urzędu pracy.

MPiPS zastanawia się też nad wprowadzeniem ułatwień dla pracodawców, którzy zatrudnialiby osoby po 50 roku życia. Chciałaby ponadto zmienić definicję bezrobotnego, tak by była nim osoba aktywnie poszukująca pracy, a nie ta, której zależy jedynie na ubezpieczeniu zdrowotnym.

- Na pewno trzeba wyprowadzić składkę zdrowotną z urzędów pracy. Dzięki temu będą one mieć więcej czasu na aktywizację bezrobotnych - zadeklarowała szefowa resortu pracy.

Z kolei Czesława Ostrowska, wiceminister pracy zapowiedziała, że bezrobocie pod koniec roku spadnie do poziomu 9,9 - 9,8 proc. W styczniu 2008 r. stopa bezrobocia wynosić będzie 11,3-11,4 proc.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK