| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W czwartek mija termin złożenia deklaracji IFT-3R

W czwartek mija termin złożenia deklaracji IFT-3R

Do 31 stycznia podmioty wypłacające należności odbiorcom niemającym w Polsce miejsca zamieszkania powinny sporządzić deklarację IFT-3R.


Do końca miesiąca konieczne jest złożenie deklaracji dotyczącej informacji o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy. W tym celu należy złożyć deklarację IFT-3/IFT-3R. Wersja IFT-3R jest deklaracją dotyczącą całego roku podatkowego.

Do jej wypełnienia zobowiązane są podmioty wypłacające należności odbiorcom nie- mającym w Polsce miejsca zamieszkania, którzy ze względu na swoją rezydencję w całości opodatkowują swoje dochody poza Polską. Przede wszystkim wykazuje się w niej odsetki uzyskiwane w bankach znajdujących się w Polsce przez obywateli z innych krajów UE. Rodzaje dochodów, które powinny zostać wykazane w omawianym formularzu, zostały określone w art. 42c ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do najważniejszych można zaliczyć dochody m.in. z odsetek wypłacanych lub stawianych do dyspozycji, związanych z wierzytelnościami wszelkiego rodzaju, a w szczególności ze skarbowych papierów wartościowych, z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami mającymi związek z takimi papierami, obligacjami i skryptami dłużnymi, z wyjątkiem opłat karnych za opóźnione płatności. Wykazać należy także dochody wynikające z uzyskanych odsetek, bezpośrednio lub za pośrednictwem pośredniego odbiorcy, wypłacane przez fundusze inwestycyjne lub przedsiębiorstwa wspólnego inwestowania ustanowione poza terytorium UE.

Omawiany formularz należy sporządzić w dwóch egzemplarzach. Jeden przeznaczony jest dla osoby otrzymującej należności, drugi natomiast dla urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. W przypadku gdy odbiorca wypłaconych należności posiada więcej niż jeden numer rachunku, z którego uzyskał przychody, lub z jednego rachunku uzyskuje przychody z różnych typów płatności, łącznie z deklaracją IFT-3R konieczne jest wypełnienie także załącznika oznaczonego symbolem IFT/A. Jest to informacja o numerach rachunków i wysokości przychodów (dochodów) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »