| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Instytucje poręczeniowe przejmują część ryzyka ponoszonego przez przedsiębiorcę

Instytucje poręczeniowe przejmują część ryzyka ponoszonego przez przedsiębiorcę

Banki powinny informować przedsiębiorców o zakresie działania funduszy poręczeniowych, które ułatwiają pozyskiwanie pieniędzy na wydatki związane z prowadzeniem działalności.

- Najczęściej poręczamy kredyty na obrót, na przykład na wykonanie usługi. Dopiero po wykonaniu usługi jest ona fakturowana, natomiast przedsiębiorca potrzebuje często pieniędzy na jej wykonanie. Chodzi więc o utrzymanie płynności - wyjaśnia Krzysztof Dylikowski.

Przedsiębiorca zainteresowany uzyskaniem poręczenia powinien wystąpić do funduszu z odpowiednim wnioskiem. Zawierać on musi podstawowe informacje o przedsiębiorcy, m.in. określać przedmiot działalności gospodarczej.

- Pracownik banku w toku oceny kredytowej ustala, czy proponowane zabezpieczenia są wystarczające dla kredytu. Jeśli stwierdzi, że konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie, informuje kredytobiorcę, który może do nas złożyć wniosek o poręczenie. W oparciu o materiały przedłożone w banku decydujemy o udzieleniu bądź odmowie poręczenia. Jeśli decydujemy pozytywnie, kredytobiorca podpisuje z nami umowę, w której zleca udzielenie poręczenia na rzecz banku. Płaci za to prowizję, jedną za cały okres poręczenia - tłumaczy Krzysztof Dylikowski.

Poręczenie może dotyczyć od 50 do 80 proc. kwoty kredytu.

- Większość przedsiębiorców nie wie jeszcze o istnieniu funduszy doręczeniowych. Dlatego ważne jest, aby banki i instytucje udzielające kredytów informowały przedsiębiorców o możliwości ich poręczenia - przypomina Arnold Hochuł z Funduszu Poręczeń Kredytowych w Złotoryi.

Fundusze poręczeniowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYDATNE ADRESY

Lista funduszy posiadających rekomendację PARP:

www.parp.gov.pl/index/index/364

Tomasz Suchanek

tomasz.suchanek@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz.U. nr 109, poz. 1158 z późn. zm.).

OPINIA

DANUTA JABŁOŃSKA

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Fundusze poręczeniowe ułatwiają przedsiębiorcom dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania, które są niezwykle istotne zwłaszcza dla firm na początkowym etapie rozwoju. Najczęściej środki własne firmy są niewystarczające do dokonania inwestycji. Tak więc fundusze mogą stanowić alternatywne źródło finansowania wobec kredytów bankowych czy dotacji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od lat realizuje programy rządowe budujące i wzmacniające system funduszy poręczeniowych. W tej chwili środki pochodzące z funduszy unijnych stanowią ok. 30 proc. kapitału działających w Polsce funduszy poręczeniowych, co daje im realne możliwości udzielania poręczeń. Dzięki temu wsparciu do listopada 2007 r. udzielono ponad 8 tys. poręczeń na kwotę ponad 800 mln zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK