| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Korzystne zmiany w ustawie o zamówieniach

Korzystne zmiany w ustawie o zamówieniach

 Termin na wniesienie protestu wynosić ma dziesięć dni od daty możliwości podjęcia wiadomości o jego podstawach.

TRZY PYTANIA DO... ANNY RUDOWALD, prawnika z Kancelarii Prawniczej Salans

• Urząd Zamówień Publicznych przygotował projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych. Które z proponowanych zmian mają istotne znaczenie dla firm?

- Dla wykonawców istotne jest wydłużenie terminów składania środków ochrony prawnej. Termin na wniesienie protestu wynosić ma dziesięć dni od daty możliwości podjęcia wiadomości o jego podstawach. Wyjątek stanowić będą protesty na treść ogłoszenia i s.i.w.z. w postępowaniach o wartości poniżej progów unijnych (siedem dni) oraz na treść ogłoszenia i s.i.w.z. w przetargu nieograniczonym o wartości powyżej progów (14 dni). Postępowania będą dłuższe dlatego, że przepisy unijne wymagają wydłużenia terminu na odwołanie z pięciu do dziesięciu dni. Zamawiający będzie musiał odczekać dziesięć dni na zawarcie umowy z wykonawcą, który w tym czasie będzie mógł złożyć protest.

• Nowelizacja ogranicza możliwość zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego. Czy to dobrze dla wykonawców?

- Dla wykonawców, którzy nie wygrali przetargu, owszem. Projekt przewiduje odstąpienie od możliwości zmiany sposobu spełnienia świadczenia wykonawcy przed podpisaniem umowy, a po wyborze oferty. Zdaniem Komisji dotychczasowe brzmienie art. 140 ust. 2 p.z.p. naruszało zasadę przejrzystości i równego traktowania wykonawców. Ponadto zamawiający i wybrany wykonawca nie będą już mogli zmienić umowy, uznawszy, że modyfikacja jest korzystna dla zamawiającego.

• Czy zmiany w zakresie zamówień uzupełniających są dobrą wiadomością dla firm?

- Tak. Zmianie ulegnie jedna z przesłanek udzielenia zamówienia z wolnej ręki. W przypadku usług i robót budowlanych konieczne będzie, aby zamówienie uzupełniające było przewidziane w ogłoszeniu, a nie jak dotąd s.i.w.z. Zatem wszyscy potencjalni wykonawcy będą mieli informacje o ewentualnych zamówieniach uzupełniających.

Anna Rudowald, prawnika z Kancelarii Prawniczej Salans

Rozmawiała EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK