REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej firm będzie musiało prowadzić pełną księgowość

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Zwiększenie do 1,2 mln euro progu przychodów, obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przewiduje złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zakłada on podwyższenie progu przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy - osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mają obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości. W nowelizacji zaproponowano podwyższenie limitu obrotów z obecnych 800 tys. euro do 1,2 mln euro. Jak wskazuje Leszek Białoń, doradca podatkowy w KPMG, projekt powoduje, że większa niż dotychczas liczba podmiotów gospodarczych nie będzie musiała prowadzić pełnej rachunkowości, co będzie dla nich sporym ułatwieniem.

- Zmiana jest nie tylko pożądana, ale i konieczna ze względu na słabnący na przestrzeni ostatnich lat kurs euro, co powodowało, że próg dla stosowania pełnej rachunkowości stale się obniżał - ocenia ekspert.

REKLAMA

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Niestety, w złożonym w Sejmie projekcie brak jest zapowiadanego przepisu przejściowego, zgodnie z którym firmy, które od 1 stycznia 2008 r. rozpoczęły prowadzenie ksiąg rachunkowych w związku z osiągnięciem w 2007 roku przychodów w wysokości 800 tys. euro, będą mogły prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wejdzie w życie nowelizacja podwyższająca próg przychodów do 1,2 mln euro. Zdaniem Leszka Białonia brak przepisów przejściowych oznacza poważną niewiadomą.

- Wprawdzie zasadą rachunkowości jest kontynuowanie przyjętych zasad rachunkowości przez co najmniej jeden rok finansowy, jednak brak jest w ustawie przepisu mówiącego wprost, że podmioty, które od 1 stycznia 2008 r. rozpoczęły prowadzenie pełnej rachunkowości, muszą ją prowadzić zgodnie z ustawą do końca tego roku finansowego. Oznacza to, że nie ma wyraźnych przeszkód, aby podmioty, które osiągnęły w poprzednim roku obroty poniżej 1,2 mln euro mogły po wejściu w życie ustawy przejść na uproszczoną rachunkowość - twierdzi nasz rozmówca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zatem uzupełnić projekt nowelizacji o przepis, który jednoznacznie rozstrzygnie, czy firmy będą mogły skorzystać z podwyższone- go progu przychodów jeszcze w tym czy dopiero w 2009 roku.

SKUTKI PODWYŻSZENIA PROGU PRZYCHODÓW

Pozytywne skutki podwyższenia progu przychodów:

• odformalizowanie zasad prowadzenia działalności

• obniżenie lub utrzymanie na dotychczasowym poziomie kosztów obsługi finansowo-księgowej,

• ograniczenie szarej strefy związanej z nieujawnianiem części przychodów w celu uniknięcia prowadzenia pełnej rachunkowości.

1,2 mln euro ma wynosić limit przychodów obligujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA