REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż detaliczna w 2008 roku wzrośnie o 13 proc.

Paweł Czuryło

REKLAMA

Ekonomiści uspokajają, że wolniejsza dynamika sprzedaży detalicznej z grudnia nie musi być początkiem trendu. W 2008 roku sprzedaż może zwiększyć się o kolejne 13 proc. po 16-proc. wzroście w 2007 roku.

GUS podał wczoraj, że w grudniu 2007 r. sprzedaż wzrosła o 15,7 proc. w porównaniu z listopadem 2007 r. i o 12,4 proc. w porównaniu z grudniem 2006 r. Tymczasem ekonomiści liczyli, że roczna dynamika może sięgnąć nawet 21 proc.

REKLAMA

- Groszy wynik to zasługa miesięcznego spadku sprzedaży samochodów oraz niższej od prognoz sprzedaży żywności i paliw, co może być częściowo następstwem rosnących cen żywności - podkreśla Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

- Ale to może być zdarzenie jednorazowe i z ocenami trzeba poczekać na kolejne dane - dodaje.

W grudniu sprzedaż samochodów była wprawdzie o 28,7 proc. wyższa niż w grudniu 2006 r., ale też o 9,9 proc. niższa od tej z listopada. Natomiast sprzedaż żywności w ujęciu rocznym spadła o 0,3 proc., a w porównaniu z listopadem wzrosła o 27,8 proc.

Grudniowa sprzedaż obuwia i odzieży była o 24,5 proc. wyższa niż przed rokiem, a w przypadku mebli i sprzętu RTV/AGD dynamika wyniosła 21,2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W grudniu odnotowaliśmy najniższą miesięczną dynamikę sprzedaży ogółem od 1995 roku. Przez ostatnie 10 lat rosła ona w grudniu zawsze o ponad 20 proc. w porównaniu z listopadem - mówi ekonomista Societe Generale.

Wśród przyczyn gorszego od prognoz wyniku pojawia się także aspekt ustawowo wolnych dni w handlu, których nie było w grudniu 2006 r. oraz tego, że Wigilia przypadła na poniedziałek, co częściowo mogło ograniczać ruch w sklepach.

Według prognoz Societe Generale, sprzedaż detaliczna w 2008 roku wzrośnie o 13 proc., według banku City Handlowego dynamika może przekroczyć 10 proc. To sprawia, że konsumpcja prywatna pozostanie na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, czyli może wzrosnąć o 6 proc.

- Do wzrostu konsumpcji przyczynią się znów rosnące wynagrodzenia - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Według ekonomistów BZ WBK najnowsze dane to kolejny znak zapytania dla RPP.

- To zwiększa prawdopodobieństwo prognozowanego przez nas scenariusza zmian w polityce pieniężnej, czyli jeszcze tylko dwóch podwyżek stóp w tym roku - napisali w komentarzu do danych.

Sprzedaż detaliczna

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA