REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

60 mln euro dotacji, ale tylko część dla przedsiębiorców

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

1 lutego rozpocznie się ostatni nabór wniosków o tzw. norweskie wsparcie. Do wzięcia jest ponad 60 mln euro.

Od 1 lutego do końca marca będzie trwał ostatni nabór wniosków na dotacje z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tak jak w poprzednim konkursie, który odbył się wiosną ubiegłego roku (o budżecie 180 mln euro), to samorządowcy będą zainteresowani pozyskaniem dofinansowania do swoich inwestycji. Zdaniem ekspertów, przedsiębiorcy mają małe możliwości skorzystania na norweskich dotacjach.

REKLAMA

REKLAMA

Oba mechanizmy finansowe to pomoc zbliżona do funduszy unijnych, która została obiecana nowym krajom członkowskim UE przez stowarzyszone z Unią państwa: Norwegię, Islandię i Liechtenstein. W sumie Polska dostała do wykorzystania ponad 530 mln euro. Większość tych środków została już rozdysponowana podczas poprzednich dwóch konkursów.

Największą pulę w tegorocznym naborze będzie miało działanie dotyczące wdrażania przepisów związanych z naszą obecnością w strefie Schengen. Na ten cel zostanie przeznaczonych blisko 23 mln euro. Ponad 15 mln euro będzie do podziału na projekty związane z działaniami transgranicznymi. W obu przypadkach głównymi adresatami wsparcia są samorządy.

Jest jednak szansa, że Norwegia przekaże Polsce kolejną pulę pieniędzy. Zdaniem Janusza Mikuły, wiceministra rozwoju regionalnego, będzie to zależało od oceny skutków inwestycji, które zostaną zrealizowane ze środków z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

- Jeśli strona norweska będzie zadowolona, to będziemy mogli przystąpić z nią do negocjacji na temat kontynuowania wsparcia - mówi wiceminister. Zastrzega jednak, że te środki będą dostępne najwcześniej w latach 2009-2010.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet jeżeli Norwegia nie zdecyduje się przyznać Polsce kolejnej transzy wsparcia, w tym roku ma wystartować inne źródło dotacji - Mechanizm Szwajcarski. Zgodnie z podpisaną w 2007 roku umową Polska dostanie ok. 1 mld zł. To połowa całej kwoty, jaką Szwajcaria zdecydowała się przeznaczyć na wsparcie nowych państw członkowskich UE.

- Wstępny termin uruchomienia pierwszych naborów to koniec marca - mówi Janusz Mikuła.

Dostępne tzw. norweskie dotacje (w mln euro)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

EWA RUTCZYŃSKA

konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

Przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o wsparcie w ramach priorytetu 2 Promowanie zrównoważonego rozwoju oraz Priorytetu 8 Ochrona środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia zdolności administracyjnych. Alokacja finansowa na powyższe priorytety wyniesie odpowiednio 7,4 mln euro oraz 4,66 mln euro. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć maksymalnie na dofinansowanie w wysokości 60 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Atrakcyjność przedmiotowego źródła wsparcia z punktu widzenia rozwijania działalności inwestycyjnej przedsiębiorcy jest jednakże ograniczona. Wsparciem objęte zostaną głównie projekty o charakterze miękkim, tj. kampanie informacyjne, akcje edukacyjne, szkolenia, mające na celu propagowanie zasad zrównoważonego rozwoju wśród władz i społeczeństwa, czy też wzmocnienie działań administracji publicznej w zakresie ochrony środowiska. Beneficjent zobowiązany także będzie dowieść, iż jest organem działającym w interesie publicznym, rozumianym jako zaspokajanie ogólnospołecznych potrzeb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA