| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za mało polskich firm spełnia standardy równouprawnienia

Za mało polskich firm spełnia standardy równouprawnienia

Zbyt mało polskich firm spełnia standardy europejskie w zakresie polityki równości kobiet i mężczyzn - wynika z badania przeprowadzonego w związku z II edycją konkursu Firma Równych Szans.

Wnioski z badania zaprezentowano we wtorek w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

"Wynagrodzenia, dostęp do awansu, łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi, ochrona przed molestowaniem seksualnymi i mobbingiem, to obszary, które są w dużym stopniu narażone na nierówne traktowanie. Zauważamy w nich duże niedociągnięcia. Niewiele firm ma argumenty na okoliczność skarg ich pracowników" - mówiła dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Podkreśliła, że tylko 28 proc. firm monitoruje wynagrodzenia swoich pracowników. Z badań wynika, iż występują znaczne różnice w płacach, na korzyść mężczyzn. Kobiety bardzo rzadko pracują na stanowiskach kierowniczych wyższego i najwyższego szczebla.

Jedynie w 17 proc. małych i średnich przedsiębiorstw i w 31 proc. dużych firm były prowadzone szkolenia dotyczące ochrony przed mobbingiem i molestowaniem seksualnym oraz dyskryminacją. Niewiele kobiet przyznaje się do występowania tych patologii w zakładzie pracy.

Małe firmy rzadziej niż duże stosują ułatwienia dla pracownic wychowujących dzieci. Stosunkowo często zakłady pracy finansują opiekę medyczną pracownikom i ich rodzinom oraz wypoczynek dzieci. "Wciąż nie ma świadomości wśród pracodawców, że wydajny pracownik to taki pracownik, który może łatwo łączyć życie rodzinne z pracą" - zaznaczyła Lisowska. Dodała, że w Polsce brakuje przyzakładowych żłobków i przedszkoli oraz miejsc, w których pracujące matki mogłyby np. karmić swoje dzieci.

Przejawy dyskryminacji obecne są także przy rekrutacji. W ogłoszeniach o pracę tylko nieliczne firmy używają sformułowań np. poszukujemy osoby na stanowisko, kandydat, kandydatka, a w nazwach zawodów stosują męskie i żeńskie końcówki. W rozmowach kwalifikacyjnych kobiety pytane są często o plany rodzinne i wychowywanie dzieci.

W konkursie Firma Równych Szans nagrodzono firmy i instytucje wprowadzające najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. W tegorocznej edycji wzięło udział 100 firm i instytucji publicznych z całej Polski.

W kategorii małych i średnich przedsiębiorstw pierwsze miejsce zajął Skrivanek Sp. z o.o. - firma dostarczająca usługi z zakresu rozwiązań językowych. Jak uzasadnili organizatorzy konkursu, firma zapewnia równy dostęp dla kobiet i mężczyzn do awansów i szkoleń, dofinansowuje opiekę medyczną dla pracowników i ich rodzin, zajęcia sportowe oraz naukę języków obcych dzieci.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK