| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stan budynku sprawdzą fachowcy

Stan budynku sprawdzą fachowcy

Właściciel i zarządca odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego.


W ciągu ostatnich trzech miesięcy terenowe organy nadzoru budowlanego ustalały, czy w ponad 15 tys. obiektów wielkopowierzchniowych właściciele i zarządcy przeprowadzili okresowe kontrole. Ich termin minął w listopadzie 2007 r. Wpłynęło 125 zawiadomień o złym stanie technicznym budynków, który mógłby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi i bezpieczeństwa mienia. Organy nadzoru budowlanego pojęły natychmiastowe działania w 95 proc. przypadków wskazanych w zawiadomieniach.

Obiekty wielkopowierzchniowe o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys. m.kw. lub o powierzchni dachu przekraczającej 1 tys. m.kw. powinny być kontrolowane co najmniej dwa razy w roku. Kontrole muszą się odbyć w terminach do 31 maja i do 30 listopada. Odpowiedzialność za ich przeprowadzenie spoczywa na zarządcach albo właścicielach obiektów. To oni zlecają je osobom mającym kwalifikacje budowlane. Przewidują to obowiązujące od 20 czerwca 2007 r. znowelizowane przepisy prawa budowlanego.

W ramach kontroli okresowej raz w roku należy sprawdzić stan techniczny elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska oraz instalacji gazowych i przewodów kominowych. Natomiast raz na pięć lat trzeba sprawdzić stan techniczny i przydatność do użytkowania obiektu, jego estetykę i otoczenie.

Małgorzata Piasecka -Sobkiewicz

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »