| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie nowa ustawa akcyzowa

Będzie nowa ustawa akcyzowa

Plan prac Rady Ministrów na I półrocze 2008 roku przewiduje zmiany w podatkach, przede wszystkim w akcyzie.


Rząd zajmie się w pierwszej kolejności projektem ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrz- wspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Zwrot będzie dotyczył aut starszych niż dwuletnie, nabytych od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. W okresie styczeń-marzec zaplanowano również prace nad projektem nowej ustawy o podatku akcyzowym. Przewiduje on m.in. dostosowanie zasad opodatkowania akcyzą energii elektrycznej do regulacji unijnych oraz przeniesienie faktycznych stawek akcyzy z rozporządzenia do ustawy. Projekt zakłada wprowadzenie zerowej stawki na wyroby energetyczne, przeznaczone do celów innych niż napędowe i opałowe.

Harmonogram prac rządu w okresie kwiecień-czerwiec obejmuje nowelizację ustawy o kontroli skarbowej, w którym doprecyzowano przepisy w zakresie kompetencji organów kontroli skarbowej oraz procedury postępowania kontrolnego. Rada Ministrów zajmie się również zmianami w ustawie o VAT oraz ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowelizacja ustawy o VAT związana jest z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego m.in. w zakresie rozliczeń rolników ryczałtowych. Zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych będą natomiast dotyczyły opodatkowania umowy spółki.

Rządowy plan prac przewiduje również zmiany w podatkach dochodowych. W ustawie o PIT wprowadzona zostanie zmiana umożliwiająca odliczanie przez podatników składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ponoszone z tytułu działalności wykonywanej za granicą. Planowane zmiany w PIT obejmują ponadto zasady wspólnego rozliczania się małżonków oraz niektórych usługodawców niemających w Polsce miejsca zamieszkania, a także opodatkowania wygranych z gier i zakładów wzajemnych.

Nowelizacja CIT ma dotyczyć m.in. opodatkowania unijnych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »