| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamiast na system Pesel 2, będzie dodatkowe 50 mln zł na dotacje dla przedsiębiorców

Zamiast na system Pesel 2, będzie dodatkowe 50 mln zł na dotacje dla przedsiębiorców

Na opóźnieniu w realizacji systemu informatycznego PESEL 2 skorzystają przedsiębiorcy, którzy czekają na unijne dotacje z Poddziałania 2.2.1 w Programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.


Dobra wiadomość dla firm, które czekają na unijne dotacje z Poddziałania 2.2.1 w programie Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Już niedługo kolejnych kilkudziesięciu przedsiębiorców będzie miało szanse na uzyskanie unijnego dofinansowania do swoich inwestycji.

Wszystko dzięki opóźnieniom, które resort spraw wewnętrznych i administracji ma w budowie systemu informatycznego PESEL 2. Ponieważ nie uda się tego systemu ukończyć do połowy tego roku, pod koniec grudnia zapadła decyzja, by odebrać mu ok. 70 mln zł unijnej dotacji. Teraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zastanawia się, jak wykorzystać te pieniądze.

- Około 50 mln zł chcemy przesunąć na wsparcie dla przedsiębiorców w Poddziałaniu 2.2.1 - mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju regionalnego.

Niestety, nie jest możliwe przeznaczenie całej zwolnionej kwoty na dotacje dla czekających firm, bowiem nie pozwalają na to unijne przepisy. Według nich przesunięcia między priorytetami w programie można było dokonywać do końca 2006 roku (PESEL 2 jest finansowany ze środków Priorytetu 1).

Jednak, jak wyjaśnia wiceminister, w unijnym prawie istnieje tzw. klauzula elastyczności, która pozwala na przesunięcie między priorytetami w dowolnym momencie do 2 proc. ich budżetu. Stąd wzięło się 50 mln zł.

Pozostałe 20 mln zł resort chce przeznaczyć na dofinansowanie innego projektu informatycznego w administracji rządowej. Warunek jest jeden - musi on zostać ukończony do końca czerwca tego roku.

Na wsparcie czeka ponad 1,5 tys. przedsiębiorstw, których inwestycje zostały pozytywnie ocenione w konkursie przeprowadzonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości na początku 2006 roku, ale zabrakło dla nich pieniędzy. Do końca 2007 roku Agencja podpisała umowy z 253 firmami, które dostały ponad 850 mln zł dotacji.

Szansą dla przedsiębiorców, którzy nie wezmą udziału w podziale dodatkowych 50 mln zł, mogą być oszczędności w realizacji pozostałych inwestycji. Pod koniec grudnia PARP informował, że spodziewa się pojawienia takich oszczędności, które planuje przeznaczyć na dotacje dla kolejnych firm.

ZNIKAJĄCY PESEL 2

Mimo że dotacja na budowę systemu PESEL 2 została przyznana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji we wrześniu 2005 r., to przez ponad dwa lata resortowi udało się tylko wyłonić konsultanta (firmę Unizeto). Nie dokonano natomiast żadnych zakupów sprzętowych. To spowodowało, że pod koniec ubiegłego roku MSWiA zdecydowało o drastycznym ograniczeniu swoich planów związanych z PESEL 2 tylko do modernizacji centralnego elementu rejestru. Rażący brak skuteczności w budowie systemu spowodował, że w ciągu dwóch lat trzykrotnie odbierano ministerstwu część unijnego wsparcia. W grudniu 2006 r. zmniejszono wartość projektu z 200 mln zł do 167 mln zł, w październiku 2007 r. do 126 mln zł, a w grudniu 2007 r. do 31 mln zł.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK