| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc., w styczniu RPP znów podniesie stopy

Inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc., w styczniu RPP znów podniesie stopy

Inflacja jest już o 0,5 pkt proc. wyższa od granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W styczniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 0,25 pkt proc. - nie mają wątpliwości ekonomiści.


Główny Urząd Statystyczny podał wczoraj, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w grudniu 2007 r. wyższe o 4 proc. niż przed rokiem. Tymczasem cel inflacyjny RPP to 2,5 proc., z dopuszczalnym przedziałem odchyleń od 1,5 do 3,5 proc.

- Utrzymuje się ryzyko dalszego wzrostu wskaźnika cen, a głównym czynnikiem ryzyka są ciągle ceny żywności - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku Polska.

W grudniu w porównaniu z grudniem 2006 r. najmocniej zdrożały produkty w kategorii paliwa (18,1 proc.) i żywność oraz napoje bezalkoholowe (7,9 proc.). Ale np. ceny obuwia i odzieży były o 7,1 proc. niższe niż przed rokiem.

Jednak ekonomiści nie mają wątpliwości, że w styczniu czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych, która nie będzie ostatnią w tym roku, o czym mówią także sami członkowie RPP.

Zdaniem Jana Czekaja, wskazywanego przez analityków, jako ten, który może przesądzić o wyniku głosowania na posiedzeniu władz monetarnych, prawdopodobieństwo styczniowej podwyżki jest wyższe niż 50 proc.

- Pewnie jeszcze dwie podwyżki będą, ale czy trzy - tego nie wiem - powiedział w TVN CNBC Jan Czekaj.

- Znajdujemy się w obszarze zacieśniania polityki pieniężnej - dodał.

Według członka RPP inflacja może spaść do poziomu celu czyli 2,5 proc. dopiero w I kwartale 2009 r. Przed publikacją danych o inflacji inny z członków RPP Marian Noga stwierdził z kolei, że nie ma pewności, czy inflacja obniży się w 2009 roku do 2,5 proc.

- Podtrzymujemy naszą prognozę dwóch podwyżek w I kwartale i widzimy pewne ryzyko dla kolejnej w maju, czerwcu, tym bardziej że nasza prognoza inflacji wskazuje na możliwość inflacji wciąż powyżej 3,5 proc. - podkreślają ekonomiści BZ WBK.

Według prognoz analityków w styczniu i lutym roczna inflacja może jeszcze dojść do poziomu 4,1-4,2 proc., wobec poziomu 4 proc. w grudniu i 3,6 proc. w listopadzie 2007 r., a w sierpniu 2008 r. z uwagi na niską bazę z 2007 roku. Zdaniem banku Pekao może nawet przekroczyć 5 proc.

Mimo wszystko pytani przez GP ekonomiści prognozują, że na koniec 2008 roku inflacja wróci do 3,3 proc., przy przedziale prognoz od 2,7 do 3,8 proc. W ostatnim wywiadzie dla GP Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższałaby dalej wysokości stóp procentowych, inflacja mogłaby osiągnąć poziom nawet 6 proc. Według niej główna stopa NBP powinna wzrosnąć do co najmniej 6 proc., aby spowodować powrót inflacji do celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

- Nie wydaje nam się, aby większość Rady była skłonna do zwiększonej skali podwyżek stóp i aby ostatnie wypowiedzi członków Rady, sugerujące podwyżki powyżej 6 proc., miały się zmaterializować - dodają ekonomiści BZ WBK.

Roczna dynamika cen w grudniu 2007 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK