| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można swobodnie przewozić złotówki i dewizy

Można swobodnie przewozić złotówki i dewizy

Tam, gdzie zniknęły placówki Straży Granicznej oraz Służby Celnej, nie trzeba zgłaszać przywozu oraz wywozu pieniędzy o wartości powyżej 10 tys. euro.

Zmiana prawa

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt zmiany rozporządzenia ministra finansów z 4 września 2007 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych (Dz.U. nr 168, poz. 1178). Zakłada ono zwolnienie osób przekraczających granicę od obowiązku zgłaszania Służbie Celnej lub Straży Granicznej przywozu oraz wywozu krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, np. dolarów (oraz złota dewizowego lub platyny dewizowej), w zakresie, w jakim wykonywanie tego obowiązku przestało być możliwe po wejściu Polski do Schengen.

- To duże udogodnienie dla podróżujących w ramach strefy Schengen. Oznacza ono odejście od rygorystycznych przepisów prawa dewizowego, które nakłada na rezydentów i nierezydentów przekraczających granicę obowiązek pisemnego zgłoszenia przywozu oraz wywozu za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych o wartości powyżej 10 tys. euro - wskazuje Maria Hiż z Ministerstwa Finansów.

Głównym powodem wprowadzenia takiego obowiązku była walka z terroryzmem oraz zapobieganie praniu brudnych pieniędzy.

Na granicach (wewnętrznych) od chwili wejścia do strefy Schengen zniknęły placówki Straży Granicznej oraz Służby Celnej. Nie ma więc praktycznej możliwość spełnienia obowiązków, które wynikają z prawa dewizowego, tam gdzie nie ma placówek Służby Celnej lub Staży Granicznej.

Zezwolenie nie będzie stosowane w przypadku przekraczania granicy w lotniczych lub morskich przejściach granicznych, będących zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną granicą Wspólnoty, bo tam będą funkcjonowały stałe placówki Służby Celnej oraz Straży Granicznej i będzie można dokonywać zgłoszenia.

Zmiana ma wejść w życie z mocą wsteczną od 21 grudnia 2007 r. - zakłada projekt.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK