| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ekonomiści: inflacja może przekroczyć 5 proc.

Ekonomiści: inflacja może przekroczyć 5 proc.

Ceny w grudniu 2007 r. były przynajmniej o 4 proc. wyższe niż przed rokiem, a tegoroczne maksimum inflacja powinna osiągnąć w I kwartale. W styczniu i lutym w ujęciu rocznym wyniesie 4,1-4,2 proc.


Jutro GUS ogłosi, o ile w grudniu wzrosły ceny usług i towarów konsumpcyjnych. O ile ekonomiści są w większości zgodni z prognozą Ministerstwa Finansów, że inflacja w grudniu wzrosła do 4 proc. z 3,6 proc. w listopadzie, o tyle dalszy przebieg ścieżki inflacyjnej budzi już większe wątpliwości.

- Spodziewamy się, że swój szczyt inflacja osiągnie w I kwartale. W styczniu prognozujemy jej wzrost do 4,1 proc., potem będzie spadała, ale w II połowie roku wzrośnie w okolicach sierpnia do 4 proc. W grudniu możemy osiągnąć poziom 3,6 proc. - podkreśla Maja Goettig, ekonomistka z Banku BPH.

Sierpniowe ponowne odbicie inflacji to wynik punktu odniesienia z 2007 roku. Wtedy roczny wskaźnik cen wyniósł 1,5 proc.

Ale jej były kolega z BPH, a obecnie ekonomista Pekao, Marcin Mrowiec wskazuje na zdecydowanie wyższą dynamikę cen.

- Presja inflacyjna będzie rosła, a efekt bazy sprawi, że w sierpniu inflacja może przekroczyć 5 proc. i wyniesie 5,1 proc. - zaznacza.

W piątkowym wywiadzie dla GP Halina Wasilewska-Trenkner powiedziała, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej nie podnosiłaby dalej wysokości stóp procentowych, to inflacja mogłaby osiągnąć poziom nawet 6 proc. Jej zdaniem główna stopa NBP powinna wzrosnąć do co najmniej 6 proc., aby spowodować powrót inflacji do celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc.

Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku Polska, uważa tak pesymistyczną prognozę za przedwczesną.

- Nasze prognozy wskazują, że inflacja osiągnie maksimum 4,2 proc. w styczniu, a następnie ustabilizuje się i zacznie powoli spadać do końca roku. Prawdopodobieństwo tak silnego szoku inflacyjnego jest raczej niewielkie, i nie widzimy czynników, które mogłyby podnieść inflację do tego poziomu w najbliższym czasie - podkreśla ekonomista Deutsche Banku.

Przyczyny wzrostu inflacji się nie zmieniają: to rosnące ceny paliw, żywności oraz podwyżki cen energii i oczekiwane podwyżki cen gazu.

O tym, że ekonomiści mają dużo wątpliwości co do tegorocznego przebiegu ścieżki inflacyjnej, najlepiej świadczą prognozy inflacji na koniec 2008 roku. Mieszczą się one bowiem w przedziale od 2,7 do 3,8 proc. przy średniej na poziomie 3,3 proc.

- Pod koniec roku efekt bazy zacznie działać w drugą stronę, a dodatkowo możemy mieć do czynienia ze spowolnieniem gospodarki i inflacja obniży się do 3,8 proc. w grudniu - mówi Marcin Mrowiec. Ale już zdaniem ekonomistów BZ WBK roczna inflacja obniży się do 2,7-2,8 proc.

Prognozy GP

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »