| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Płacą dwa razy za zdrowie

Płacą dwa razy za zdrowie

Emeryci i renciści prowadzący działalność gospodarczą niesłusznie są obciążani obowiązkiem podwójnego opłacania składki zdrowotnej - uważa rzecznik praw obywatelskich.


Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz pobierające emeryturę lub rentę. W przypadku, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego źródła, ma obowiązek opłacania składki zdrowotnej z każdego z nich.

Co prawda emeryci i renciści są zwolnieni z opłacania składki z tytułu prowadzenia działalności, ale tylko, gdy świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia i jednocześnie dodatkowe dochody uzyskiwane przez te osoby nie przekraczają miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury lub opłacają oni podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Zdaniem Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, który w tej sprawie skierował list do Ewy Kopacz, minister zdrowia, takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe, gdyż dotyczy osób starszych, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Obowiązek podwójnego opłacania składki zdrowotnej powoduje, że prowadzenie drobnej działalności przestaje być opłacalne dla emerytów i rencistów.

Rzecznik podkreśla, że składka wynosząca w przypadku tych osób 9 proc. nie jest wprost proporcjonalna do otrzymywanych przychodów, gdyż ustawodawca określił jej minimum, opierając je na przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Niezależnie więc od uzyskiwanych dochodów miesięczna składka jest liczona od tego poziomu. Obecnie minimalną podstawą składki jest 2109,46 zł, sama składka wynosi 189,85 zł.

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »