| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki zapewnią inwestorom szybki dostęp do informacji

Spółki zapewnią inwestorom szybki dostęp do informacji

Spółki będą zobowiązane jednocześnie przekazać informacje poufne, bieżące i okresowe do wiadomości giełdy, komisji i inwestorów.


zmiana prawa

Podczas posiedzenia Sejmu w tym tygodniu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ofercie publicznej, który wdraża unijne dyrektywy o przejrzystości i przejęciach. Projekt nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia łatwego i szybkiego dostępu do informacji związanych z wezwaniem na akcje. Wymaga jednoczesnego przekazywania przez spółki informacji poufnych oraz bieżących i okresowych do Komisji Nadzoru Finansowego, giełdy oraz do publicznej wiadomości. Informacje te krajowi emitenci będą obowiązani przekazywać w ciągu 24 godzin od ich upowszechnienia również do centralnego systemu, gdzie będą archiwizowane.

Projekt proponuje też zniesienie trybu zawiadomienia o ofercie publicznej na podstawie memorandum z możliwością zgłoszenia przez KNF sprzeciwu. W zamian emitent miałby obowiązek uzyskania zgody KNF. Emitent przekazywałby Komisji aneksy wskazujące istotne błędy memorandum oraz czynniki wpływające na ocenę papieru wartościowego. Dane te powinny trafić do inwestorów do dnia przydziału papierów lub dopuszczenia ich do obrotu, nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych (teraz 24 godziny).

- Przekroczenie terminu nie niesie ze sobą jednak żadnego zagrożenia dla interesu inwestorów. Zachowują oni prawo do wycofania zapisu po opublikowaniu aneksu - wyjaśnia Łukasz Dajnowicz.

Zgodnie z projektem - obowiązek wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji powstanie także w przypadku przekroczenia ustawowych progów głosów w spółce w ramach oferty prywatnej. Po przekroczeniu progu 66 proc. liczby głosów projekt uchyla możliwość zbycia akcji poniżej tego progu, zamiast ogłoszenia wezwania na sprzedaż reszty akcji. Projekt stanowi przy tym, że spółka będzie mogła zwrócić się do KNF o zgodę na zaproponowanie w wezwaniu średniej ceny rynkowej akcji niespełniającej kryteriów ceny godziwej (art. 79 ust. 1), jeśli wskutek zdarzeń, których nie mogła przewidzieć, jej sytuacja finansowa uległa takiemu pogorszeniu bądź gdy spółka zagrożona jest trwałą niewypłacalnością. Komisja będzie mogła udzielić takiej zgody, pod warunkiem że proponowana cena nie jest niższa niż wartość godziwa tych akcji na dzień złożenia wniosku, a ogłoszenie wezwania nie naruszy interesu akcjonariuszy.

Projekt jednozna-cznie wskazuje, że w przypadku papierów wartościowych wyłącznie emitent może ubiegać się o ich dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym.

Znosi obowiązek aktualizacji prospektu emisyjnego przez emitenta w formie aneksu, gdy zmiana nie ma charakteru znaczącego z punktu widzenia oceny papieru wartościowego lub emitenta. Wystarczy wtedy przekazanie komunikatu aktualizacyjnego.

3 miesiące to termin w trakcie którego akcjonariusz, który przekroczył 90 proc. głosów w spółce, będzie mógł dokonać przymusowego wykupu akcji

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 184, poz. 1539).

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK