| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niższe sankcje karne dla spółek

Niższe sankcje karne dla spółek

Obniżenie sankcji karnych, zmniejszenie katalogu przestępstw oraz wyłączenie odpowiedzialności za przestępstwa skarbowe - zakłada projekt zmian w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Postępowanie o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej podmiotu zbiorowego będzie mogło być wszczęte jedynie po stwierdzeniu w orzeczeniu sądu, mającym postać wyroku skazującego, że osoba fizyczna popełniła określony czyn zabroniony.

- Odpowiedzialność podmiotu zbiorowego możliwa jest dopiero po stwierdzeniu prawomocnym wyrokiem skazującym lub orzeczeniem równoważnym mu w tym sensie, że czyn został popełniony przez osobę fizyczną oraz że jest on zawiniony - mówi dr Barbara Namysłowska-Gabrysiak, karnista z UW.

Sądem właściwym do orzekania w tego typu sprawach będzie sąd okręgowy, a nie sąd rejonowy, jak jest obecnie.

- Sprawy o pociągnięcie do odpowiedzialności podmiotów zbiorowych są dosyć poważne, a dziś często orzekają w nich niedoświadczeni asesorzy. Właściwe jest zatem przeniesienie tych spraw do właściwości sądów okręgowych - mówi prof. Marian Filar, karnista z UMK w Toruniu.

Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych w praktyce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »