REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenia na działalność nie będą potrzebne

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Sejm zajmie się projektem ustawy uchylającej przepisy o tworzeniu i działaniu hipermarketów. Obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją i prawem wspólnotowym.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy uchylającej przepisy ustawy z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Ustawa, która ma zostać uchylona, wprowadziła wymóg uzyskania zezwoleń na budowę, połączenie lub adaptację istniejącego już obiektu o powierzchni sprzedaży, która przekraczała 400 mkw. Zezwolenia miały wydawać samorządy terytorialne. Przepisy narzucały więc daleko idącą administracyjnoprawną reglamentację rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej w formie hipermarketów.

Przepisy naruszają inne ustawy

REKLAMA

Autorzy projektu ustawy zwracają uwagę, że obowiązujące przepisy naruszają zasady upraszczania prawa gospodarczego. Są one sprzeczne z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która przewidywała ograniczenie zasad reglamentacji. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld uważa ograniczanie swobody działalności gospodarczej za szkodliwe. Ustawa zmusza przedsiębiorców do ponoszenia ogromnych wydatków i zaciągania zobowiązań, wówczas gdy istnieje poważne ryzyko, że zezwolenia nie dostaną - dodaje minister.

- Ustawa ingeruje w sferę wolności gospodarczej - twierdzi Jarosław Wereszczyński z Tesco. Rozpoczęcie i prowadzenie działalności w obiektach WOH jest możliwe tylko za zgodą władzy administracyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drobni handlowcy

Drobni przedsiębiorcy twierdzą, że ustawa nie chroni ich interesów. Obawiają się, że duże sieci zmienią strategię. Zaczną tworzyć sieci małych sklepów, stając się w ten sposób konkurencją dla drobnego handlu.

- Sieci małych sklepów stworzone przez koncerny międzynarodowe będą ostro konkurowały z małymi rodzinnymi firmami - wyjaśnia radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Ustawa zawiera błędy prawne, bo posługuje się pojęciami, które już nie obowiązują. Na przykład odsyła do programów wojewódzkich przy opiniowaniu czy na danym terenie jest uzasadnione tworzenie nowych wielkopowierzchniowych obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 mkw.

Trybunał zdecyduje

REKLAMA

Pojęcie programy wojewódzkie nie obowiązuje już od 26 grudnia 2006 r., czyli po wejściu w życie ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658). Od tego czasu strategia rozwoju województwa jest realizowana między innymi przez regionalne programy operacyjne.

Po wejściu ustawy w życie rzecznik praw obywatelskich oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożyli niezależnie od siebie dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności zaskarżonych przepisów z konstytucją.

Janusz Kochanowski zwrócił uwagę, że za przewidzianą w ustawie reglamentacją działalności gospodarczej nie przemawia ważny interes publiczny. Wprowadza ona możliwość karania grzywną przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie, za nieprzestrzeganie warunków prowadzenia działalności handlowej przez najemców, dzierżawców i innych użytkowników hipermarketu.

Natomiast Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan twierdzi, że złożenie projektu ustawy do Sejmu nie spowoduje wycofania przez Lewiatana wniosku do TK. Wniosek zostanie wycofany po wejściu w życie ustawy.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA