| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PO: stawka CIT powinna spaść poniżej 10 proc.

PO: stawka CIT powinna spaść poniżej 10 proc.

Platforma Obywatelska chciałaby obniżyć stawkę CIT nawet poniżej 10 proc. z obecnych 19 proc. - zapowiada szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.


To co można zrobić minimum, to obniżka do 15 proc. (...) Moją ambicją jest, by na koniec kadencji stawka CIT spadła poniżej 10 proc. - powiedział Zbigniew Chlebowski.

We wczorajszej GP nowy wiceminister finansów Stanisław Gomułka, który ma się zająć opracowaniem reformy finansów państwa, przedstawił swoje zamierzenia na najbliższe cztery lata. Wśród nich znalazło się właśnie najpierw wprowadzenie w 2009 roku dwóch stawek podatkowych 18 i 32 proc. oraz obniżenie stawki podatku od osób prawnych (CIT) z 19 do minimum 15 proc. lub nawet niższej.

Ponadto Stanisław Gomułka planuje zmniejszenie zatrudnienia w sektorze samorządowym i rządowym w ciągu czterech lat o 10 proc., uelastycznienie wydatków budżetowych, znaczne zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych oraz wzrost aktywności ludzi w wieku ponad 50 lat - średnio o 1 mln osób w ciągu czterech lat.

Firmy czekają na realizację zapowiedzi koalicji rządowej wskazując, że niższe podatki to większe inwestycje i większa swoboda działalności gospodarczej.

- Fiskalizm we wszystkich obszarach naszej działalności jest wszechobecny. Dlatego każde obniżenie podatków daje możliwości szybszego rozwoju - mówi GP Konrad Jaskóła, prezes Polimex-Mostostal.

Choć przedsiębiorcy wskazują na wysokie koszty działania, to z ich optymizmem nie jest źle. W międzynarodowym raporcie Grant Thorton na 2008 rok (na podstawie badania 250 przedsiębiorców) Polska awansowała pod względem optymizmu właścicieli firm na 6. z 21. miejsca rok temu.

- Najwięcej kłopotów sprawia nam wszechpotężna władza urzędników centralnych i uznaniowość ich decyzji. To największa bolączka - podkreśla szef Polimexu-Mostostalu.

- Trzeba podkreślić, że coraz wyższe są koszty pracy i dlatego wszystko co zmierzać będzie do obniżenia kosztów pracy, będzie dobrym działaniem - dodaje.

To krok we właściwym kierunku, dodają inni przedsiębiorcy.

- Należałoby jeszcze znieść podatek Belki i od wszelkich zysków kapitałowych. Jesteśmy tak niedokapitalizowanym krajem, że nie mają one uzasadnienia - dodaje Jan Wejchert, prezydent i współwłaściciel Grupy ITI.

Jednak na razie nie zanosi się na to. W najnowszym Newsweeku minister finansów Jacek Rostowski opowiedział się przeciwko zniesieniu podatku od dochodów kapitałowych.

ZE STRONY PODATKÓW

W 2008 roku budżet ma otrzymać z tytułu CIT 27,1 mld zł, o 15,5 proc. więcej niż w 2007 roku. Jednocześnie wpływy z tego podatku stanowią niecałe 12 proc. dochodów podatkowych ogółem. Wpływy z VAT to 49 proc., z akcyzy 23 proc., a z PIT 16 proc. dochodów podatkowych.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK