| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Księgi trzeba założyć już od 1 stycznia

Księgi trzeba założyć już od 1 stycznia

- Od 1 stycznia 2008 r. firmy, które w ubiegłym roku przekroczyły próg 800 tys. euro, powinny prowadzić księgi rachunkowe.

 ZMIANA PRAWA

Firmy, które w 2007 roku przekroczyły próg przychodów 3 022 tys. zł (800 tys. euro), powinny od 1 stycznia zacząć prowadzić księgi rachunkowe. Obowiązek ten powinien być wypełniany, mimo że jest szansa, iż planowane podwyższenie progu przejścia na księgi z 800 tys. euro do 1,2 mln zostanie wprowadzone ze skutkiem od 2008 roku.

Przypomnijmy, że jeszcze przed nowym rokiem wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld informował Gazetę Prawną, że nowelizacja ustawy o rachunkowości w tym zakresie została przesłana do Sejmu i prawdopodobnie w styczniu odbędzie się jej pierwsze czytanie. Minister wyjaśnił również, że nie jest konieczne wprowadzenie zmian w ustawie o rachunkowości od 1 stycznia przyszłego roku, aby przedsiębiorcy mogli skorzystać z nowego limitu. Będzie to możliwe, nawet jeżeli zmiany wejdą w życie w pierwszych miesiącach 2008 roku. Może się tak stać, gdy minister finansów zmieni przepisy, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli w późniejszym czasie zadeklarować sposób rozliczenia z fiskusem. W tym roku należy to uczynić do 21 stycznia.

Warto jednak pamiętać, że nie ma gwarancji, iż zmiana dotycząca podwyższenia progu wejdzie w życie.

Roman Seredyński, prezes zarządu Europejskiego Centrum Audytu, przypomina natomiast, że zgodnie z art. 24 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe powinny być prowadzone na bieżąco.

- Żeby spełnić ten warunek, księgi rachunkowe powinny być już otwarte - twierdzi nasz rozmówca.

Ekspert wyjaśnia również, że zgodnie z art. 77 ustawy o rachunkowości nieprowadzenie ksiąg rachunkowych podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do dwóch lat albo obu tym karom łącznie.

Z kolei, zgodnie z art. 60 par. 1 kodeksu karnego skarbowego, kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi ksiąg, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych (37,53 zł to minimalna, a 15 012 zł to maksymalna stawka dzienna w 2008 roku).

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK