| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ryczałtowiec bez ulgi na dzieci

Ryczałtowiec bez ulgi na dzieci

Osoby opodatkowane wyłącznie w sposób zryczałtowany lub według 19-proc. stawki liniowej nie mogą korzystać z odliczenia od podatku ulgi na wychowywanie dzieci.


Do 21 stycznia podatnicy mają czas na dokonanie wyboru sposobu opodatkowania w 2008 roku. Zawiadomienie o wyborze sposobu rozliczeń z fiskusem składają podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, oraz podatnicy, którzy chcą skorzystać z innej niż dotychczas formy rozliczeń. Warto pamiętać, że decydując się na jedną z uproszczonych form opodatkowania: ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową lub 19-proc. stawkę liniową, podatnik może utracić prawo do ulgi prorodzinnej w podatku dochodowym w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko.

Ulga na wychowywanie dzieci uregulowana w art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przysługuje wyłącznie osobom opodatkowanym według progresywnej skali podatkowej. Oznacza to, że opłacanie podatku na preferencyjnych zasadach oznacza utratę przywileju odliczenia.

Trzeba jednak wiedzieć, że prawo do ulgi na wychowywanie dzieci zachowają osoby, które oprócz dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany lub podatkiem liniowym osiągają również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. z pracy na etacie, emerytury). Z odliczenia może także skorzystać rodzina, w której tylko jedno z rodziców uzyskuje wyłącznie dochody opodatkowane na uproszczonych zasadach. Ulgę można bowiem odpisać w całości od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga.

Ważne!

Wybór formy opodatkowania - jutro pierwszy z serii dwunastu najważniejszych poradników na 2008 rok

21 stycznia 2008 r. mija termin powiadomienia urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK