| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polskie firmy rzadko chronią wynalazki w Unii

Polskie firmy rzadko chronią wynalazki w Unii

Europejskie Biuro Patentowe przyznało w zeszłym roku prawie 63 tysiące patentów. Wśród nich zaledwie 17 dla polskich wnioskodawców.

 

Polska innowacyjność nadal bardzo blado wypada na tle przedsięwzięć innych krajów Europy i świata. Nie możemy się nawet pocieszać tym, że gdzie nam się porównywać do USA, Japonii czy Niemiec - wypadamy gorzej również w porównaniu z Węgrami i Czechami.

W 2006 roku Europejskie Biuro Patentowe (EPO), instytucja, która prowadzi procedury patentowe chroniące w prawie 40 europejskich krajach, przyznała niemal 63 tysiące patentów. To 9,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej. Pobity został rekord z 2003 roku, kiedy patenty EPO uzyskało 5,99 tys. chętnych.

Polska w tej zawrotnej liczbie nowych zastrzeżonych wynalazków ma bardzo skromny udział. Zbyt skromny - uważają nie tylko eksperci. W europejskiej procedurze patenty w 2006 roku uzyskało zaledwie 17 wnioskodawców. Nowe wnioski złożyło 122 wynalazców.

- W porównaniu z innymi krajami UE w Polsce skala rozwiązań innowacyjnych jest dużo mniejsza. To się przekłada na znacznie mniejszą liczbę wniosków patentowych - zarówno w kraju, jak i w europejskiej organizacji patentowej - uważa Adam Taukert, rzecznik prasowy Urzędu Patentowego.

Niekwestionowanymi przodownikami w Europie są Niemcy, którzy w ciągu roku wystąpili do EPO ponad 24 tysiące razy o ochronę patentową dla swoich pomysłów. W tym czasie przyznano im ponad 14 tys. patentów. Niemcy pobiły pod tym względem nawet Japonię. Częściej o ochronę wynalazków wnioskowali tylko Amerykanie z USA - prawie 35 tys. wniosków i 14,8 tys. przyznanych patentów w Europie. Eksperci z firm, które pośredniczą w staraniach o europejskie patenty wyjaśniają, że dla Polaków EPO to ciągle nowa możliwość. Inaczej niż dla Niemców, którzy od tak dawna funkcjonują w unijnej strukturze, że EPO jest traktowane jak system krajowy.

Polscy przedsiębiorcy na razie wybierają polskie patenty. W ubiegłym roku łączna liczba zgłoszeń wynalazków do Urzędu Patentowego RP wyniosła 2,8 tys., czyli o ponad 57 proc. mniej niż w 2005 roku.

Katarzyna Kozińska-Mokrzycka

katarzyna.kozinska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »