REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższy kurs euro to większa konkurencyjność

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

W sprawach wszczętych od 1 stycznia 2008 r. wartości zamówień trzeba będzie przeliczać według kursu 3,8771 złotego do euro.
nowe prawo

 

REKLAMA

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców biorących udział w przetargach. W Dzienniku Ustaw nr 241 z 27 grudnia 2007 r. ukazało się nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (poz. 1763). Zastąpi ono obecną regulację z 22 maja 2006 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro (Dz.U. nr 87, poz. 610). Według nowych przepisów w przyszłym roku kurs zostanie urealniony i będzie wynosił 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870 zł.

 

Więcej oferentów

REKLAMA

To dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Dotąd zawyżony urzędowy kurs powodował, że więcej zamówień nie podlegało procedurze prawa zamówień publicznych, a odwołania przysługiwały przy postępowaniach o wyższej wartości. Urealnienie kursu spowoduje, że próg stosowania prawa zamówień publicznych zostanie obniżony, a w efekcie zwiększy się krąg uczestników przetargów i poprawi się konkurencyjność ofert. Obniżka kursu euro sprawi, że rynek zamówień publicznych jeszcze bardziej otworzy się na przedsiębiorców. Dla wykonawców niższy kurs to przede wszystkim niższy próg podstawowy, od którego istnieje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w prawie zamówień publicznych, tak wiec 14 tys. euro będzie się przeliczać według kursu 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870.

- Podobnie według niższego kursu będzie się przeliczać wartości związane z wnoszeniem odwołań. Natomiast zamawiający będą zobowiązani stosować procedury w pełni zgodne z dyrektywami unijnymi przy niższych wartościach postępowań - wyjaśnia Wojciech Hartung, naczelnik Wydziału Prawa Europejskiego w Urzędzie Zamówień Publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z przepisami przejściowymi dotychczasowy kurs będzie obowiązywał nadal w postępowaniach wszczętych przed 1 stycznia 2008 r.

Więcej odwołań

REKLAMA

W tym samym Dzienniku Ustaw ukazało się również rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których uzależniony jest obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (poz. 1762). Nieznacznie zmniejsza ono tzw. wartości progów unijnych. Jak tłumaczy Wojciech Hartung z UZP, powodem zmiany wartości tzw. progów unijnych jest fakt, iż Komisja Europejska w grudniu dopasowała wartości wyrażone w euro w dyrektywach unijnych dotyczących zamówień do tzw. kursu specjalnego prawa ciągnienia, a więc jednostki rozliczeniowej Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Jeśli wartość zamówienia będzie równa lub wyższa niż tzw. progi unijne, zamawiający będzie stosował procedury w pełni zgodne z dyrektywami unijnymi. Natomiast w zamówieniach, których wartość jest mniejsza niż tzw. progi unijne, stosuje się procedury uproszczone, a więc przykładowo zamawiający nie ma obowiązku powołania komisji przetargowej oraz żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu.

Wykonawcy będą mogli wnosić odwołania do prezesa UZP w postępowaniach o wartości od 133 tys. euro i 206 tys. euro odpowiednio dla postępowań organizowanych przez administrację rządową lub samorządy.

Większa liczba zamówień

- Obniżenie tzw. progów unijnych spowoduje zwiększenie liczby zamówień prowadzonych w bardziej sformalizowanej procedurze podstawowej. Z jednej strony gwarantuje ona przedsiębiorcom pełny katalog środków ochrony prawnej, z drugiej strony zamawiający muszą żądać od nich wadium w niektórych trybach, a także wymagać złożenia dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu - mówi Marcin Płużański, prawnik specjalizujący się w problematyce zamówień publicznych.

Rozporządzenia wchodzą w życie 1 stycznia 2008 r.

KIEDY STOSUJE SIĘ UPROSZCZONE PROCEDURY

- w przypadku dostaw i usług w zamówieniach:
  - do wartości 133 000 euro dla administracji rządowej,
  - do wartości 206 000 euro dla samorządów

- przy robotach budowlanych do 5 150 000 euro

Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA