| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rok względnego spokoju podatkowego

Rok względnego spokoju podatkowego

Przypadający dziś ostatni dzień roku kalendarzowego skłania do zastanowienia się, jaki był ten mijający 2007 rok w sferze podatków? Otóż w kończącym się właśnie roku wystąpiła od dawna niespotykana sytuacja - nie było radykalnych zmian w podatkach dochodowych ani nawet ich zapowiedzi.

Z początkiem roku nastąpiły pewne zmiany. W zakresie PIT warto wśród nich wymienić m.in. zmianę zasad ustalania rezydencji podatkowej w Polsce, nową definicję działalności gospodarczej, likwidację tzw. ulgi odsetkowej, nowe zasady opodatkowania dochodu ze zbycia nieruchomości oraz wprowadzenie nowego warunku zwolnienia od opodatkowania tego dochodu (ulga meldunkowa).

Z kolei w zakresie CIT zmian było nieco więcej, warto wśród nich wymienić m.in. doprecyzowanie definicji kosztów uzyskania przychodów, wprowadzenie szczegółowej regulacji dotyczącej rozliczenia kosztów w czasie (podział na koszty bezpośrednie i pośrednie); zmianę regulacji ustalania różnic kursowych: możliwość wyboru sposobu rozliczenia różnic kursowych, pojęcia dodatnich i ujemnych różnic kursowych, zmiany w zakresie rozliczania wydatków na reprezentację i reklamę - możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reklamę w pełnej wysokości, w zamian za to nie są już kosztami wydatki na reprezentację, nałożenie na nabywcę przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze aportu obowiązku kontynuacji zasad i metod amortyzacji przez zbywcę lub przejętych na skutek innych zdarzeń restrukturyzacyjnych typu przekształcenie, połączenie, podział, wprowadzenie - dla małych podatników i dla podatników rozpoczynających działalność - metody jednorazowej (przyspieszonej) amortyzacji od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji (z wyłączeniem samochodów osobowych) oraz wartości niematerialnych i prawnych - do 50 tys. euro (uchylono jednak przepisy przewidujące 30-proc. odpis amortyzacyjny od fabrycznie nowych środków trwałych) oraz - co szczególnie ważne dla grup kapitałowych - wprowadzono zwolnienie od opodatkowania dywidend wypłacanych pomiędzy spółkami krajowymi (z zastrzeżeniem przepisów przejściowych oraz warunku posiadania 15-proc. udziału), zamiast dotychczasowego mechanizmu tzw. wewnętrznego kredytu podatkowego, czyli opodatkowania dywidendy połączonego z możliwością zaliczenia pobranego podatku na poczet innych zobowiązań podatkowych akcjonariusza/wspólnika w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

W innych podatkach zmiany były głębsze. I tak - w podatku od spadków i darowizn wprowadzono zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny, czyli I grupy podatkowej. Podobnie ważne było przyjęcie definicji tzw. budownictwa społecznego w celu stosowania preferencyjnej 7-proc. stawki VAT po wygaśnięciu przejściowego okresu wynegocjowanego w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej.

Trzeba też wspomnieć o rozpoczęciu stosowania nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią z 2006 roku - zdecydowanie poprawiającej sytuację podatkową setek tysięcy Polaków czasowo pracujących w tym państwie.

Podsumowując, w 2007 roku zmian podatkowych trochę było, lecz - może na szczęście - nie było rewolucji i dlatego żegnamy odchodzący rok jako rok względnego spokoju podatkowego.

dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

(EM)

 
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK