| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Już od stycznia pracodawca musi zapłacić pracownikowi wyższą pensję minimalną

Już od stycznia pracodawca musi zapłacić pracownikowi wyższą pensję minimalną

Wysokość pensji pracownika jest wynikiem negocjacji stron stosunku pracy. Ustalając jej wysokość, pracodawca powinien jednak pamiętać o tym, że polskie prawo gwarantuje pracownikom pewne minimum, które muszą oni otrzymać. Od 1 stycznia 2008 r. wyniesie ono 1126 zł brutto.

Tylko pracownicy, którzy rozpoczynają pracę zawodową, w pierwszym roku zatrudnienia mogą otrzymać pensję niższą od gwarantowanego minimum, jednak nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1 stycznia 2008 r. - 900,80 zł brutto.

 

Do stażu pracy, od którego zależy wysokość płacy minimalnej, wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Oznacza to, że chcąc ustalić, ile lat pracowała dana osoba, należy także uwzględnić okresy świadczenia pracy na podstawie umów zlecenia (jeżeli z tego tytułu odprowadzono składki na ubezpieczenia społeczne) czy okresy prowadzenia działalności gospodarczej.

Przez pojęcie minimalnego wynagrodzenia należy rozumieć sumę prawie wszystkich składników pensji zaliczanych do wynagrodzeń osobowych. Są to w szczególności:

- wynagrodzenia zasadnicze w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej itp.,

- dodatki za staż pracy, dodatki za szkodliwe lub trudne warunki pracy, dodatki za znajomość języka obcego itp.,

- premie i nagrody,

- wynagrodzenia dodatkowe za prace wykonywane w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy, lecz niewynikające z zakresu czynności,

- wynagrodzenia za czynności przewidziane do wykonania poza normalnymi godzinami (np. dyżury),

- wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, wypłacane ze środków pracodawcy (np. wynagrodzenia: chorobowe, urlopowe, za dni urlopu okolicznościowego, za czas niezawinionego przestoju),

- świadczenia odszkodowawcze (w tym dodatki wyrównawcze).

Ponadto do wynagrodzeń osobowych zaliczyć należy również ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop oraz wyrównanie pensji do stawki minimalnej.

Nie wszystkie elementy pensji uwzględnia się jednak w wynagrodzeniu minimalnym. Dla celów przyrównywania pensji do wynagrodzenia gwarantowanego nie uwzględnia się:

- nagrody jubileuszowej,

- odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,

- wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

W skład płacy minimalnej nie mogą również wejść:

- dodatek z tytułu pracy w porze nocnej, o którym mowa w art. 1518 par. 1 k.p.,

- a także inne elementy wynagrodzenia nazywane dodatkami w przepisach, np. dodatki z tytułu pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia pracownika.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK