| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Już od stycznia pracodawca musi zapłacić pracownikowi wyższą pensję minimalną

Już od stycznia pracodawca musi zapłacić pracownikowi wyższą pensję minimalną

Wysokość pensji pracownika jest wynikiem negocjacji stron stosunku pracy. Ustalając jej wysokość, pracodawca powinien jednak pamiętać o tym, że polskie prawo gwarantuje pracownikom pewne minimum, które muszą oni otrzymać. Od 1 stycznia 2008 r. wyniesie ono 1126 zł brutto.

Zarówno płaca zasadnicza, jak i dodatek funkcyjny należą do wynagrodzeń osobowych, a więc oba te składniki pensji należy uwzględniać ustalając, czy pracownik otrzymuje niezbędne minimum.

Za pełen miesiąc przepracowany otrzymuje on wynagrodzenie łączne w wysokości:

950 zł + 100 zł = 1050 zł,

a zatem jego pensja od stycznia nie będzie spełniała wymagań dotyczących płacy gwarantowanej i pracownikowi będzie przysługiwało jej wyrównanie.

PRZYKŁAD

WYPŁATA WYRÓWNANIA

Z pracownikiem zawarliśmy umowę o pracę na kwotę 950 zł. Czy od stycznia 2008 r. należy mu wypłacić wyrównanie?

Płaca minimalna od 1 stycznia 2008 r. będzie wynosiła 1126 zł. W związku z powyższym, jeśli od stycznia nie zostaną aneksem zmienione warunki umowy w części dotyczącej wynagrodzenia, pracownik powinien otrzymać jego wyrównanie do minimum.

W styczniu nominalny czas pracy wyniesie 176 godzin.

Ustalamy:

- stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy w styczniu (miesięczne wynagrodzenie pracownika dzielimy przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w tym miesiącu) 950 zł : 176 godzin = 5,40 zł/godz.,

- minimalną stawkę za godzinę pracy w styczniu (minimalne wynagrodzenie za pracę dzielimy przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w tym miesiącu) 1126 zł : 176 godzin = 6,40 zł/godz.

Następnie obliczamy kwotę wyrównania:

- od minimalnej stawki za godzinę pracy w styczniu odejmujemy stawkę godzinową pracownika tego miesiąca: 6,40 zł/godz. - 5,40 zł/godz. = 1 zł/godz.,

- otrzymaną kwotę (różnicę między stawkami godzinowymi) mnożymy przez liczbę godzin pracy w styczniu: 1 zł/godz. x 176 godzin = 176 zł.

DOROTA TWARDO

specjalista ds. kadr i płac, Audyt Doradztwo Finanse Lidmar

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679).

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r. (Dz.U. nr 171, poz. 209).

 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK