| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Plan zakupów obniży podatki w firmie

Plan zakupów obniży podatki w firmie

Przedsiębiorcy znaleźli sposób na równoważenie zysków i strat w firmie. Zmniejszają podatki przez planowanie zakupów na podstawie prognozy sprzedaży. Taka optymalizacja się opłaca i korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorcy znaleźli sposób na równoważenie kosztów i przychodów, tak aby w końcowym rozliczeniu nie powstał podatek do zapłaty - ani dochodowy, ani VAT. Tym sposobem jest odpowiednie planowanie zakupów w oparciu o prognozowaną sprzedaż. Trzeba jednak podkreślić, że takie działania nie sprawdzają się na dłuższą metę. Istotą prowadzenia biznesu jest przecież dążenie do osiągania zysków, a nie strat. Dlatego pojawia się pytanie, czy taka praktyka ma sens?

Eksperci podatkowi uważają, że tak. Planowanie podatkowe powinno być naturalnym działaniem każdego przedsiębiorcy. Równoważenie zysków i strat czy też kwot podatku należnego i naliczonego w celu uniknięcia konieczności płacenia podatków w danym okresie może być korzystne dla podatnika.

- Tego rodzaju postępowanie będzie powodowało odsunięcie w czasie definitywnego transferu środków finansowych danego podatnika do budżetu - wyjaśnił Tomasz Rysiak, prawnik z Kancelarii Magnusson.

Jednocześnie dodał, że tym samym środki zachowane przez podatnika w danym okresie mogą zostać przeznaczone m.in. na działalność inwestycyjną.

- Dlatego, mimo że zapewne w ostateczności podatek zostanie przez przedsiębiorcę zapłacony, to jednak możliwość dłuższego z nich korzystania z pewnością wpłynie pozytywnie na sytuację podatnika - konkludował Tomasz Rysiak.

Analiza i planowanie przyszłych zdarzeń gospodarczych to tylko jedna z form optymalizacji podatkowej. Tomasz Biel, starszy asystent w BDO Numerica, uważa, że kształtowanie stanu faktycznego polegające na podejmowaniu pewnych działań w odpowiednim momencie, np. dokonywanie stosownych zakupów inwestycyjnych w odpowiednim okresie, to dobra droga do niskich podatków oraz oszczędności w budżecie firmy. Oczywiście za optymalizację możemy uznać jedynie podejmowanie takich czynności, które pozostają w zgodzie z przepisami prawa.

- Przykładowo uzasadnioną praktyką podatników są działania ukierunkowane do obniżenia podstawy opodatkowania w listopadzie.

- Dokonując odpowiednich czynności mogą oni przesunąć swój dochód na grudzień i w ten sposób zapłacić niższą zaliczkę za dwa miesiące, dokonując wyrównania dopiero w momencie złożenia zeznania rocznego - argumentował Tomasz Biel.

Podkreślił też, że biorąc pod uwagę fakt, że istotą działalności gospodarczej jest dążenie do osiągnięcia jak najwyższych dochodów, działania takie, jeżeli są prowadzone zgodnie z prawem, uznać należy za dobre rozwiązanie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK