| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Plan zakupów obniży podatki w firmie

Plan zakupów obniży podatki w firmie

Przedsiębiorcy znaleźli sposób na równoważenie zysków i strat w firmie. Zmniejszają podatki przez planowanie zakupów na podstawie prognozy sprzedaży. Taka optymalizacja się opłaca i korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.

Eksperci są zgodni, że jeś- li optymalizacja podatkowa, a w tym planowanie zakupów, jest stosowana z uwzględnieniem konkretnych warunków działalności danego przedsiębiorcy, to może przynieść korzystny efekt.

Hanna Filipczyk, menedżer w Accreo Taxand, zwróciła uwagę, że zaliczki w podatku dochodowym płacone są od dochodu liczonego narastająco od początku roku podatkowego. Nie warto generować zysku na początku roku, w sytuacji gdy w trakcie roku spodziewamy się raczej straty (albo dochodu niższego). Nadpłaconą zaliczkę odzyskamy bowiem dopiero w rozliczeniu rocznym - zatem nawet po upływie kilkunastu miesięcy - i to bez odsetek.

Często ma sens również przesunięcie rozpoznania przychodu lub kosztu z końca roku podatkowego na rok następny - w zależności od przypadku, aby obniżyć dochód lub nie pogłębiać straty.

- Warto również wykorzystywać koszty, które w momencie rozpoznania nie wiążą się z wydatkiem. Za ich pomocą można obniżać wynik podatkowy - dodała Hanna Filipczyk.

Według naszej rozmówczyni, można zaplanować amortyzację podatkową majątku trwałego, biorąc pod uwagę projekcję spodziewanych przychodów - tak, aby bieżące koszty z tego tytułu konsumowały (w całości lub znaczącej części) przychody.

W VAT można myśleć przykładowo o opóźnieniu momentu powstania obowiązku podatkowego, np. przez odsunięcie płatności od kontrahenta z końca miesiąca na początek kolejnego.

- W przypadku niektórych świadczeń obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty lub upływu terminu płatności określonego w umowie lub fakturze (np. z tytułu usług najmu czy udzielania licencji) - tłumaczyła ekspert Accreo Taxand.

Omawiana optymalizacja podatkowa może mieć praktyczne znaczenie dla podatników, których działalność cechuje sezonowość. Tak uważa Michał Bator, doradca podatkowy w White & Case, który podkreślił, że oczywiste przykłady działalności podlegających wahaniom sezonowym to rolnictwo, budownictwo, turystyka, ale oprócz tego wiele innych (np. działalność firm sprzedających sprzęt sportowy, odzież, napoje chłodzące). Przy tego rodzaju działalności znaczna część zysku jest wypracowana w pewnym okresie roku, a w innej części w tzw. martwym sezonie) dochody i obroty spadają, a firma musi ponosić koszty stałe (pensje pracowników, nakłady na remonty środków trwałych), w efekcie czego za miesiące martwego sezonu firma może generować straty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK