| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozliczenie wigilii fiskus może zakwestionować

Rozliczenie wigilii fiskus może zakwestionować

Nie ma jednoznacznej interpretacji dotyczącej zaliczania wydatków na wigilię dla pracowników do kosztów firmy.

Pracodawcy nie znajdą jednoznacznej odpowiedzi, czy wydatki na organizację przed świętami uroczystej wigili dla pracowników mogą być zaliczane do kosztów podatkowych. Interpretacje organów skarbowych są w tej sprawie różne. Z definicji wynika, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 23 ustawy o PIT).

- Kwalifikacja wigilii czy innych spotkań pracowniczych, nie jest jednoznaczna - podkreśla Krzysztof Słapczyński, prawnik z Kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu.

Pracodawca ma prawo uznać, że celem organizacji takich spotkań jest motywowanie pracowników, zwiększanie poczucia wspólnoty załogi i pracodawcy. Powoduje to zwiększenie produktywności i zwiększenie przychodów firmy. Organ podatkowy może jednak odmówić takim wydatkom racjonalności.

Krzysztof Słapczyński wyjaśnia, że sprawa kosztów imprezy okolicznościowej była pośrednio rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 148/07). Przedsiębiorca zwrócił się do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o interpretację. Wskazał, że w związku z obchodami święta zakładowego organizuje spotkania zarządu, związków zawodowych z załogą. W tym celu dokonuje zakupu towarów i usług. Pracodawca twierdził, że wydatki te mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością i stanowią dla firmy koszt uzyskania przychodu. Organy podatkowe jednak uznały, że nie ma przełożenia wydatków na przychody. Dopiero rozpatrujący tę skargę WSA we Wrocławiu pośrednio uznał stanowisko firmy za prawidłowe.

- Stanowisko to nie zostało jeszcze upowszechnione i nie jest pewne, że w podobnej sprawie nie zapadną odmienne wyroki - przyznaje Krzysztof Słapczyński.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »