| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPP wróci do podwyżek stóp procentowych na posiedzeniu w styczniu

RPP wróci do podwyżek stóp procentowych na posiedzeniu w styczniu

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w grudniu stóp procentowych. Ekonomiści nie mają wątpliwości: stopy wzrosną w styczniu.

Rada będzie dążyć do tego, aby inflacja obniżyła się do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym - zapowiedzieli członkowie RPP po posiedzeniu. Cel inflacyjny to 2,5 proc. z dopuszczalnymi wahaniami od 1,5 do 3,5 proc. Tymczasem w listopadzie inflacja wzrosła do 3,6 proc., a w I kwartale 2008 r. może przekroczyć 4 proc.

 

RPP podkreśla, że wprawdzie za obecny wzrost wskaźnika inflacji odpowiadają ceny żywności i paliw, ale obok nich cały czas obecne są inne ryzyka inflacyjne. Wśród nich m.in. wysokie tempo wzrostu PKB, wysoka dynamika wynagrodzeń i pogarszająca się relacja między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy. Z drugiej strony wzrost inflacji może być ograniczany przez wysoki wzrost inwestycji, dobrą sytuację finansową firm, tani import, silny złoty i możliwe spowolnienie w gospodarce światowej.

Ekonomiści podkreślają, że nie obędzie się bez kolejnych podwyżek stóp. Do najbliższej o 0,25 pkt proc. dojdzie prawdopodobnie już w styczniu 2008 r., a potem będzie przynajmniej jeszcze jedna, najprawdopodobniej w marcu.

- Naszym zdaniem w pierwszej połowie przyszłego roku prawdopodobny jest wzrost stóp do 5,75 proc. - mówi Marcin Mrowiec, ekonomista Pekao.

W rezultacie główna stopa NBP znalazłaby się na poziomie 5,5-5,75 proc. wobec 5 proc. obecnie. W kończącym się roku rada czterokrotnie (w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie) podwyższała stopy procentowe, za każdym razem po 0,25 pkt proc.

Ekonomiści wskazują, że strategia braku pośpiechu z kolejnymi podwyżkami stóp zyskała wczoraj wsparcie w najnowszych danych o produkcji przemysłowej.

Choć gospodarka rozwija się szybko i w czwartym kwartale 2007 roku wzrost PKB wyniesie ich zdaniem 6-6,5 proc., to wzrost cen produkcji okazał się niższy od prognoz. W listopadzie były one wyższe niż przed rokiem nie o prawie 3 proc., jak oczekiwali analitycy, ale o 2,6 proc. Sama produkcja była w listopadzie o 8,3 proc. wyższa niż przed rokiem (ekonomiści oczekiwali ponad 9 proc.), a po usunięciu czynników sezonowych wzrost wyniósł 8,6 proc.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »