| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Śląsk najbardziej atrakcyjny dla inwestorów

Śląsk najbardziej atrakcyjny dla inwestorów

Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym polskim regionem dla inwestorów. Tuż za nim plasują się Dolny Śląsk i Mazowsze. Zestawienie zamykają regiony z Polski wschodniej.


Województwo śląskie po raz trzeci z rzędu zostało najbardziej atrakcyjnym polskim regionem dla inwestorów - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W czołowej trójce znalazły się region dolnośląski oraz mazowiecki.

- Nastąpiła wyraźna stabilizacja atrakcyjności poszczególnych regionów. Województwa, znajdujące się na dalszych miejscach, coraz trudniej będą mogły piąć się do góry - ocenia Tomasz Kalinowski z IBnGR. Dodaje, że w ostatnich latach dwa regiony wykonały największy ruch do przodu. Są to właśnie Dolny Śląsk, który w 2005 roku był czwarty (wyprzedzało go Mazowsze oraz Małopolska), oraz województwo podkarpackie.

- W tym ostatnim przypadku widać siłę oddziaływania silnego klastra przemysłowego, jakim stała się Dolina Lotnicza - mówi ekspert Instytutu.

Podkreśla, że przy coraz większej konkurencji między regionami w Unii trudno ogólnie promować województwo jako dobre miejsce do inwestowania. Wygrywa specjalizacja i zachęcanie inwestorów z kilku branż do lokowania swoich inwestycji w jednym regionie.

Według Pawła Wojciechowskiego, prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, dla inwestorów najważniejsze znacznie ma dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz odpowiednia infrastruktura transportowa. Najsłabiej w zestawieniu wypadają województwa Polski wschodniej.

Więcej: www.ibngr.edu.pl

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »