| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niższy kurs korzystny dla przedsiębiorców

Niższy kurs korzystny dla przedsiębiorców

Zmiana prawa - Od nowego roku w zamówieniach publicznych kurs złotego w stosunku do euro będzie wynosił 3,8771, a nie jak dotychczas 4,3870.


Zmiana prawa

Zmianę wysokości kursu przewiduje projekt rozporządzenia premiera, które już wkrótce zastąpi regulację z 22 maja 2006 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro (Dz.U. Nr 87, poz. 610).

- Obniżenie kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień zwiększy liczbę zamówień podlegających ustawie. Jest to zmiana korzystna dla wykonawców, bo będą mieli większy dostęp do zamówień - uważa Marcin Płużański, prawnik specjalizujący się w problematyce zamówień publicznych.

Powodem zmiany jest nowy komunikat Komisji Europejskiej (Dziennik Urzędowy UE z 13 grudnia 2007 r., C 301/1), w którym określono równowartość progów stosowania przepisów dyrektyw w walutach krajowych państw członkowskich, które nie uczestniczą w unii monetarnej. Komisja wydając komunikaty opiera się na średnich dziennych wartościach walut w euro z ostatnich 24 miesięcy. Poprzedni komunikat został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE z 22 grudnia 2005 r. (Dz.Urz. UE C 325/17).

Od 1 stycznia zmienią się też wartości zamówień, od których zależy obowiązek przekazywania ogłoszeń do Dziennika UE, czyli tzw. progi unijne. Zmiany w dyrektywach (2004/17/WE i 2004/18/WE) wprowadziła Komisja 4 grudnia 2007 r. (nr 1422/2007).

W konsekwencji zmianie ulegną wartości, od których zależy możliwość wnoszenia przez firmy odwołań i skarg. Wykonawcy nie będą mogli wnosić odwołań do prezesa UZP w postępowaniach o wartości poniżej 133 tys. euro i 206 tys. euro dla postępowań organizowanych przez administrację rządową lub samorządy.

- Obniżenie tzw. progów unijnych spowoduje zwiększenie liczby zamówień prowadzonych w bardziej sformalizowanej procedurze podstawowej. Gwarantuje ona wykonawcom pełny katalog środków ochrony prawnej, ale z drugiej strony zamawiający muszą żądać od nich wadium w niektórych trybach, a także wymagać złożenia dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu - uważa Marcin Płużański.

Poniżej tzw. progów unijnych zamawiający nie ma obowiązku powołania komisji przetargowej oraz żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu 26 ust. 1 i 2. Zamawiający nie musi też w ich przypadku żądać wnoszenia wadium. Jeśli wartość zamówienia będzie równa lub wyższa niż tzw. progi unijne, zamawiający będzie stosował procedury zgodne z dyrektywami unijnymi.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »