| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co czeka przedsiębiorców w 2008 roku

Co czeka przedsiębiorców w 2008 roku

W 2008 roku zostanie znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności załatwimy w jednym okienku.

Wkrótce rozpoczną się prace nad kolejnym projektem nowelizacji ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).

Już teraz wiadomo, że zmiany będą dotyczyły przede wszystkim uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym wszystkie formalności mogłyby załatwiać znacznie szybciej niż do tej pory osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.

Obecnie przedsiębiorca podejmuje działalność dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie właściwej dla jego miejsca zamieszkania. Dopiero po uzyskaniu wpisu musi załatwić dalsze formalności: w urzędzie statystycznym w celu uzyskania numeru identyfikacji REGON oraz w urzędzie skarbowym w celu aktualizacji numeru NIP. Powinien też zgłosić się do ZUS jako płatnik składek oraz w celu objęcia go ubezpieczeniem społecznym. Wprawdzie w załatwianiu formalności w urzędzie statystycznym i w urzędzie skarbowym przedsiębiorcę może wyręczyć gmina, ale zgłoszeń do ZUS musi dokonywać sam.

Natomiast w ramach jednego okienka przewiduje się, że wszystkie formalności związane z uzyskaniem wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskaniem numeru REGON, aktualizacji numeru NIP oraz zgłoszeniem do ZUS, przedsiębiorca załatwiłby u jednego urzędnika.

Propozycja nowelizacji w ramach tzw. pakietu Kluski przewidywała prowadzenie ewidencji przedsiębiorców (a nie działalności gospodarczej) przez naczelników urzędów skarbowych. Wszystkie pozostałe formalności związane z prowadzeniem działalności przedsiębiorca mógłby wówczas załatwić u pracownika urzędu skarbowego. Planowano wykorzystać przy tym ten sam system informatyczny, którym obecnie posługują się urzędy skarbowe.

Gdyby jednak autorzy przyszłej nowelizacji odstąpili od wykorzystania urzędów skarbowych w celu prowadzenia ewidencji przedsiębiorców, to mogliby wykorzystać niektóre rozwiązania przewidziane już w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w przepisach, które czekają na wejście w życie od 1 października 2008 r. Przewidują one, że ewidencję w systemie informatycznym nadal będzie prowadziła gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, a zasadę jednego okienka realizował zatrudniony tam urzędnik. Aby jedno okienko w gminie mogło rozpocząć działalność, potrzebna byłaby pełna informatyzacja kraju.

W 2008 roku zostanie też wprowadzona możliwość zawieszenia prowadzenia działalności. Przewidywały to wszystkie projekty nowelizacji przygotowane w 2007 roku: rządowy, dwa poselskie oraz w tzw. pakiecie Kluski i tzw. pakiecie Szejnfelda. Różniły się one jedynie szczegółami co do czasu zaprzestania wykonywania działalności i określenia grupy przedsiębiorców, którzy mogliby z tego zawieszenia skorzystać.

Natomiast autorzy projektów byli zgodni, że przedsiębiorca musi mieć możliwość czasowego zaprzestania prowadzenia firmy na przykład w związku z dłuższym wyjazdem, ciężką chorobą itp.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »