| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W grudniu warto wypłacić dwie pensje

W grudniu warto wypłacić dwie pensje

Resort pracy nie wydał jeszcze rozporządzenia, które określi zasady refundacji składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników w 2008 roku.


Od stycznia 2008 r. pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych są zobowiązani opłacić ich składki na ZUS, a następnie starać się o ich zwrot z PFRON. Podobnie muszą postępować także niepełnosprawni prowadzący własną firmę. Tak wynika z ustawy z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 115, poz. 791).

Jednak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do tej pory nie wydało rozporządzenia w sprawie refundacji składek na ZUS. Resort zapowiada, że w przygotowanym projekcie rozporządzenia nanoszone są ostatnie poprawki i zostanie ono podpisane w połowie grudnia tego roku.

Brak przepisów wykonawczych przeszkadza przede wszystkim pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Nie wiedzą oni, na przykład, w jaki sposób zostanie im zwrócona składka za grudzień tego roku. Jeśli pensję za grudzień wypłacają niepełnosprawnym 10 stycznia, to wówczas składka na ZUS od tego wynagrodzenia jest naliczana w styczniu, a więc już w trakcie obowiązywania nowych przepisów, ale za wynagrodzenie z grudnia, a więc z okresu, gdy obowiązywała jeszcze zasada, że pracodawcy sami nie płacą składek na ZUS niepełnosprawnych pracowników (wzajemnych rozliczeń dokonują bowiem obecnie ZUS i PFRON).

- Jeśli więc nawet pracodawcy zapłacą sami składkę na ZUS naliczoną w styczniu za pensję grudniową, to nie wiadomo, czy otrzymają refundację z PFRON. Chodzi przecież o pensję za miesiąc, w którym nie obowiązywała jeszcze zasada, że pracodawca sam płaci składki, a następnie stara się o ich refundację - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Jego zdaniem problem ten może rozwiązać tylko rozporządzenie przygotowywane przez resort pracy. Tymczasem wielu pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych, obawiając się, że za wypłaconą w styczniu pensję za grudzień nie otrzymają refundacji składek na ZUS, chce wypłacić tym pracownikom w grudniu dwie pensje - za listopad i grudzień. Wszystko wskazuje, że takie rozwiązanie zastosuje Agencja Informacyjno-Reklamowa Infomax z Kielc, posiadająca status zakładu pracy chronionej.

- Przygotowujemy się do wdrożenia nowych przepisów na podstawie projektów rozporządzeń przygotowanych przez resort pracy, ale wciąż czekamy na wydanie tego dotyczącego refundacji składek na ZUS - mówi Joanna Stanek z kieleckiego Infomaksu.

Do zmian w przepisach przygotował się natomiast ZUS. Opracował on już procedury opłacania składek przez niepełnosprawnych prowadzących własne firmy, po to aby mogli oni następnie starać się o ich refundację z PFRON. Do 8 stycznia muszą zgłosić się do ZUS, aby wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego (podając jako datę wyrejestrowania 1 stycznia 2008 r.). Jeśli po 31 grudnia 2007 r. nadal będą podlegać ubezpieczeniom (czyli nadal będą prowadzić firmę), muszą złożyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA. Jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń trzeba wpisać 1 stycznia 2008 r.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »