| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urząd wyjaśni sprawę zanim wykreśli podatnika

Urząd wyjaśni sprawę zanim wykreśli podatnika

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że firma nie prowadzi działalności gospodarczej, urząd skarbowy musi to sprawdzić, zanim wykreśli podatnika z rejestru.


Naczelnik urzędu skarbowego ma prawo wykreślić podatnika z rejestru VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika, jeżeli w wyniku podjętych czynności sprawdzających okaże się, że podatnik nie istnieje lub mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się podatnikiem albo jego pełnomocnikiem. Takie uprawnienie daje organom podatkowym art. 96 ust. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 9061 wyjaśnił, że jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że zarejestrowana firma nie prowadzi działalności gospodarczej, urzędy skarbowe są zobowiązane podjąć działanie mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Przepis budził wątpliwości posłów, ponieważ ustawa nie precyzuje, jakie działania powinny podejmować organy podatkowe w ramach udokumentowanych prób kontaktu oraz jak długo mają poszukiwać podatnika, zanim wykreślą go z rejestru VAT. Resort finansów nie zgodził się ze stwierdzeniem, że przepisy są nieprecyzyjne. Wskazał, że przepisy podatkowe nie wymieniają enumeratywnie, jakie działania urzędy skarbowe powinny podjąć, gdyż byłoby to trudne z uwagi na różnorodność sytuacji, w których wszczyna się czynności sprawdzające, np. podatnik nie składa deklaracji, nie wpłaca podatku, do urzędu skarbowego wpłynęło zapytanie innego urzędu w ramach kontroli krzyżowej itd. Naczelnik urzędu skarbowego wykreśla podatnika z rejestru dopiero wówczas, gdy w wyniku podjętych czynności okaże się, że podatnik nie istnieje lub nie ma możliwości skontaktowania się z nim. W takiej sytuacji bezcelowe jest wydawanie decyzji lub postanowienia czy też powiadamianie podatnika, z którym urząd nie mógł nawiązać kontaktu.

Ważne!

Zgłoszenia o zaprzestaniu działalności dla celów podatku od towarów i usług w wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK