| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odsetki od dopłat są neutralne podatkowo

Odsetki od dopłat są neutralne podatkowo

Odsetki od dopłat wnoszonych nieterminowo przez udziałowców do spółki i od zwracanych przez spółkę, nie mogą być kosztem.


Kwestią odsetek od dopłat wnoszonych nieterminowo przez udziałowców do spółki, jak i od zwracanych przez spółkę, zajął się wczoraj NSA w siedmioosobowym składzie. W ocenie NSA odsetki w obu przypadkach nie mogą być kosztem, bo dopłaty są obojętne podatkowo, a żaden przepis podatkowy wprost na to nie pozwala.

Wątpliwości, którymi zajął się poszerzony skład orzekający, dotyczą art. 16 ust. 1 pkt 13a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jego treścią do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć m.in. odsetek od dopłat wnoszonych do spółki w trybie kodeksu spółek handlowych.

W sprawie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstał spór, czy z kosztów wyłączone są tylko odsetki od dopłat wnoszonych do spółki, czy także wtedy, gdy odsetki trzeba zapłacić od dopłat zwracanych udziałowcom.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że odsetki w takim przypadku nie mogą być kosztem dla spółki. Co prawda, zgodził się ze skarżącą spółką, że wyłączenie z art. 16 ust. 1 pkt 13a ustawy o CIT nie może dotyczyć odsetek od dopłat zwracanych udziałowcom.

W ocenie NSA odsetki takie nie mogą być jednak uznane za wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Zarówno dopłaty wnoszone do spółki, jak i zwracane przez spółkę są świadczeniem neutralnym podatkowo. Ustawodawca musiałby więc taką sytuację wyraźnie dopuścić w przepisach. Ponieważ takiego przepisu nie ma, spółka nie mogła zaliczyć odsetek od zwracanych dopłat do kosztów.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IIFPS 5/07

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK