| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przejście na księgi nie zmienia sposobu rozliczeń podatkowych

Przejście na księgi nie zmienia sposobu rozliczeń podatkowych

Spółki jawne, które od nowego roku przejdą na pełną księgowość, nie muszą zmieniać sposobu rozliczeń podatkowych wspólników.


Małgorzata Dankowska, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, wyjaśnia, że przejście spółki jawnej na pełną księgowość nie skutkuje zmianą sposobu rozliczenia podatkowego wspólników. Z konstrukcji spółki jawnej, opartej na transparentności tego podmiotu, wynika bowiem, że podatnikiem podatku dochodowego jest nie spółka, lecz jej wspólnicy.

- W sposobie opodatkowania wspólników spółek osobowych, w tym jawnej, istnieje swoista dwufazowość ustalania dochodu podatkowego, polegająca na przypisaniu wspólnikom wielkości przychodów i kosztów wynikających z ksiąg spółki proporcjonalnie do wielkości wniesionego wkładu - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dodaje, że dochód powstaje pierwotnie na poziomie spółki, jednakże ustalany i opodatkowany jest na poziomie jej wspólników.

Ekspert przypomina, że począwszy od stycznia 2007 r. podatnicy nie mają obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych. W związku z tym wspólnicy nie składają do urzędu formularzy PIT-5, lecz zobowiązani są do obliczenia i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy oraz do złożenia zeznania rocznego. Małgorzata Dankowska wyjaśnia również, że w zależności od tego, czy wspólnik wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych czy podatkiem liniowym, będzie składał odpowiednio zeznanie roczne PIT-36 lub PIT-36L.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK