| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Działamy, by wzrost inflacji był przejściowy

Działamy, by wzrost inflacji był przejściowy

Wzrost cen żywności, szybki wzrost płac oraz możliwość osłabnięcia deflacji cen importu z krajów o niskich kosztach wytwarzania mogą wpływać na politykę pieniężną RPP.


• Rada już cztery razy podnosiła stopy w tym roku, a ekonomiści wciąż mówią o ryzyku wzrostu inflacji. Dlaczego?

- No cóż, hydrze inflacji ponownie odrastają głowy, i to przynajmniej trzy. Rosną ceny żywności. Utrzymuje się szybkie tempo wzrostu płac. Narasta inflacja w Chinach, które są naszym ważnym partnerem handlowym.

• Gdzie szukać przyczyn wzrostu cen żywności?

- Dwie z nich okażą się zapewne względnie trwałe: rosnąca zamożność społeczeństw Indii i Chin oraz rosnący popyt na biopaliwa w USA i Europie. Pozostałe przyczyny miały charakter szoków podażowych. Susze w kilku krajach, jak na przykład w Australii, spowodowały złe zbiory. Masowe choroby zwierząt, jak w Chinach, wpłynęły na ceny produktów mięsnych. Dla nas problem z cenami żywności może być poważniejszy niż w strefie euro, ponieważ jej udział w koszyku CPI jest u nas większy.

• Tempo wzrostu płac wciąż nie chce być niższe...

- To może być z czasem naszym głównym problemem. Jeśli płace w Polsce będą nadal rosły w szybkim tempie, to może pojawić się silna presja popytowa. Na razie jednak czynnikiem ułatwiającym naszą sytuację jest korzystna struktura wzrostu dochodu narodowego. Wysokie tempo inwestycji daje nadzieję na utrzymanie się wzrostu wydajności na względnie wysokim poziomie, a tempo wzrostu konsumpcji jest wciąż niższe od tempa wzrostu PKB.

• Jakie ryzyko stwarzają symptomy presji inflacyjnej w Chinach?

- Na razie trudno powiedzieć. Płace w Chinach rosną, ale udział płac w PKB Chin spada. Pamiętajmy również, że nasz import z Chin jest kwotowany w dolarach, a kurs dolara - co widzimy - bardzo osłabł także w stosunku do złotego.

• Widzi pan ryzyko wzrostu inflacji bazowej, która nie uwzględnia cen żywności i paliw?

- Na razie nie widać, by presja popytowa wpływała znacząco na inflację bazową. Zobaczymy jednak, jak będą kształtowały się ceny żywności przetworzonej. Na razie niska inflacja bazowa daje RPP możliwość działań zdecydowanych, ale rozważnych; uwzględniających między innymi to, że o restrykcyjności polityki pieniężnej decydują łącznie stopa procentowa i kurs walutowy.

• Zewsząd słychać ostrzeżenia, że żądania płacowe wywołają wzrost inflacji.

- Spójrzmy, co od dawna dzieje się na świecie. Masowe żądania płacowe to już od lat zjawisko ograniczające się do sektora publicznego. Szybkie tempo wzrostu płac to u nas głównie efekt tego, że przedsiębiorstwa muszą płacić więcej, jeśli chcą zwiększać zatrudnienie.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK