| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Informacje o naborze będą jawne

Informacje o naborze będą jawne

ZMIANA PRAWA - Rady nadzorcze spółek z udziałem Skarbu Państwa mają być odpolitycznione. Ma to zapewnić publiczna procedura naboru kandydatów na takie stanowiska.


Wczoraj Aleksander Grad, minister skarbu państwa podpisał zarządzenie w sprawie zasad i trybu doboru kandydatów do składu rad nadzorczych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa oraz rad nadzorczych innych podmiotów prawnych nadzorowanych przez ministra skarbu państwa.

Tryb wyłaniania kandydatów do rad nadzorczych ma mieć charakter publiczny. Informacje o naborze, kryteriach i wymaganiach będą publikowane na stronach ministerstwa. Transparentność i publiczne podanie kryteriów naboru w ocenie resortu ma sprawić, że do rad nadzorczych nie trafią ludzie kierowani tam z politycznego klucza. W zarządzeniu jest jednak furtka, która umożliwi dostanie się do rad nadzorczych osobom z otoczenia MSP.

Zgodnie z nowym zarządzeniem kandydat na członka rady nadzorczej będzie musiał przejść postępowanie kwalifikacyjne. Ogłoszenie o takim konkursie ma być opublikowane na stronach internetowych ministerstwa. Resort będzie informował o spółce, do której jest prowadzony nabór, jej działalności, oczekiwaniach od kandydatów oraz liczbie miejsc w radzie.

Z pominięciem takiej procedury mogą do rady nadzorczej trafić osoby, które spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem (Dz.U. nr 198, poz. 2038 z późn. zm.). Są to osoby, które mają stopień doktora nauk prawnych lub ekonomicznych, a także ci, którzy są wpisani na listę radców prawnych, adwokatów, biegłych rewidentów lub doradców inwestycyjnych. Zgodnie z nowym zarządzeniem ministra muszą oni jednak w ciągu siedmiu dni od publikacji ogłoszenia zgłosić chęć ubiegania się o stanowisko w radzie nadzorczej.

Ministerstwo zostawiło sobie drogę do obsadzenia stanowisk w radach nadzorczych pracownikami tego resortu. Będzie to możliwe, gdy do postępowania kwalifikacyjnego nie zgłosiła się odpowiednia liczba kandydatów lub nie spełnili oni ministerialnych kryteriów.

Poprzednie rozporządzenie określało, że do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa nie mogły kandydować osoby, które zatrudnione są w biurach poselskich lub senatorskich oraz w biurach posłów do Parlamentu Europejskiego. Do rady nadzorczej nie trafiały również osoby będące członkami partii politycznych lub zatrudnione przez takie ugrupowania. Jednak w obecnym zarządzeniu nie ma już takiego zakazu.

Kandydaci do rad nadzorczych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK