| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na innowacje wydajemy za mało

Na innowacje wydajemy za mało

Firmy przywiązują większą wagę do innowacyjności, ale nakłady na nią to wciąż niecałe 0,6 proc. PKB. Tylko Bułgaria, Cypr, Rumunia i Słowacja wydają w UE mniej niż Polska na badania i rozwój. Na razie tylko 10 proc. przedsiębiorstw uważa, że innowacyjność decyduje o ich pozycji na rynku.

W przemyśle w 2006 roku nakłady na działalność innowacyjną wzrosły w porównaniu z 2005 rokiem o 12,9 proc. do 16,6 mld zł. Jednak w porównaniu z 2004 rokiem były one wyższe tylko o 6,4 proc. W szybszym tempie rosły nakłady w sektorze usług, o 18 proc. i wyniosły 7,2 mld zł.

Według Małgorzaty Krzysztoszek, wśród firm przeznaczających najwięcej środków na B+R będą dominować takie branże jak telekomunikacja, farmacja, motoryzacja, informatyka, ale także przemysł spożywczy.

- Ułatwią to również fundusze unijne, które w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka w dużej mierze dedykowane są tworzeniu ciągu: najpierw badania, potem próba ich komercjalizacji - mówi Małgorzata Krzysztoszek.

- Trzeba pamiętać, że inwestycje w badania i rozwój wiążą się z ryzykiem, co ogranicza skłonność firm do takich wydatków. W momencie gdy uzyskują wsparcie publiczne z UE, szansa na takie inwestycje jest większa - dodaje.

Nie ma spójnej definicji innowacyjności w przedsiębiorstwach. GUS liczy ją inaczej, a część zachodnich koncernów obecnych w Polsce inaczej.

- 18 proc. wydatków na innowacje pochodzi z sektora ochrony zdrowia - mówi Paweł Świeboda, prezes Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa.

Jednak według GUS największy udział w inwestycjach dotyczących działań innowacyjnych w przemyśle przypadł w 2006 roku w porównaniu z 2005 rokiem na firmy zajmujące się produkcją artykułów spożywczych i napojów (do 15,7 proc. z 13,6 proc.), produkcją koksu, produktów paliwowych (10,8 proc. wobec 11,4 proc.), produkcją metali (8,7 proc. wobec 3,6 proc.) i produkcją samochodów (8,6 proc. wobec 9,4 proc.).

W sektorze usług największy udział w innowacjach miały firmy w kategorii poczta i telekomunikacja (udział 44,6 proc.) i zajmujące się pośrednictwem finansowym (18,4 proc.).

W Polsce największe nakłady na działalność innowacyjną przeznaczają firmy przemysłowe z województwa mazowieckiego i śląskiego. Ich udział w ogóle nakładów wynosił odpowiednio 22,2 i 21,6 proc. Po drugiej stronie są firmy z województwa lubuskiego (udział 1,4 proc.) oraz z opolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego (1,7 proc.). Jednak GUS podkreśla, że w ostatnich latach maleje udział województwa mazowieckiego w ogólnej wartości nakładów w przemyśle. Wzrasta z kolei udział województwa śląskiego (w porównaniu z 2005 rokiem o 40,4 proc.), podkarpackiego i podlaskiego.

Wydatki na badania i rozwój jako procent produktu krajowego brutto

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK