| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na innowacje wydajemy za mało

Na innowacje wydajemy za mało

Firmy przywiązują większą wagę do innowacyjności, ale nakłady na nią to wciąż niecałe 0,6 proc. PKB. Tylko Bułgaria, Cypr, Rumunia i Słowacja wydają w UE mniej niż Polska na badania i rozwój. Na razie tylko 10 proc. przedsiębiorstw uważa, że innowacyjność decyduje o ich pozycji na rynku.

W przemyśle w 2006 roku nakłady na działalność innowacyjną wzrosły w porównaniu z 2005 rokiem o 12,9 proc. do 16,6 mld zł. Jednak w porównaniu z 2004 rokiem były one wyższe tylko o 6,4 proc. W szybszym tempie rosły nakłady w sektorze usług, o 18 proc. i wyniosły 7,2 mld zł.

Według Małgorzaty Krzysztoszek, wśród firm przeznaczających najwięcej środków na B+R będą dominować takie branże jak telekomunikacja, farmacja, motoryzacja, informatyka, ale także przemysł spożywczy.

- Ułatwią to również fundusze unijne, które w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka w dużej mierze dedykowane są tworzeniu ciągu: najpierw badania, potem próba ich komercjalizacji - mówi Małgorzata Krzysztoszek.

- Trzeba pamiętać, że inwestycje w badania i rozwój wiążą się z ryzykiem, co ogranicza skłonność firm do takich wydatków. W momencie gdy uzyskują wsparcie publiczne z UE, szansa na takie inwestycje jest większa - dodaje.

Nie ma spójnej definicji innowacyjności w przedsiębiorstwach. GUS liczy ją inaczej, a część zachodnich koncernów obecnych w Polsce inaczej.

- 18 proc. wydatków na innowacje pochodzi z sektora ochrony zdrowia - mówi Paweł Świeboda, prezes Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa.

Jednak według GUS największy udział w inwestycjach dotyczących działań innowacyjnych w przemyśle przypadł w 2006 roku w porównaniu z 2005 rokiem na firmy zajmujące się produkcją artykułów spożywczych i napojów (do 15,7 proc. z 13,6 proc.), produkcją koksu, produktów paliwowych (10,8 proc. wobec 11,4 proc.), produkcją metali (8,7 proc. wobec 3,6 proc.) i produkcją samochodów (8,6 proc. wobec 9,4 proc.).

W sektorze usług największy udział w innowacjach miały firmy w kategorii poczta i telekomunikacja (udział 44,6 proc.) i zajmujące się pośrednictwem finansowym (18,4 proc.).

W Polsce największe nakłady na działalność innowacyjną przeznaczają firmy przemysłowe z województwa mazowieckiego i śląskiego. Ich udział w ogóle nakładów wynosił odpowiednio 22,2 i 21,6 proc. Po drugiej stronie są firmy z województwa lubuskiego (udział 1,4 proc.) oraz z opolskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego (1,7 proc.). Jednak GUS podkreśla, że w ostatnich latach maleje udział województwa mazowieckiego w ogólnej wartości nakładów w przemyśle. Wzrasta z kolei udział województwa śląskiego (w porównaniu z 2005 rokiem o 40,4 proc.), podkarpackiego i podlaskiego.

Wydatki na badania i rozwój jako procent produktu krajowego brutto

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK