| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > VAT: rozporządzenie przedłuży obowiązywanie niższych stawek

VAT: rozporządzenie przedłuży obowiązywanie niższych stawek

Resort finansów kończy pracę nad projektami rozporządzeń dotyczącymi przedłużenia stosowania preferencyjnych stawek VAT od 1 stycznia 2008 r. W przyszłym tygodniu rozporządzenia trafią do uzgodnień międzyresortowych.


NOWOŚĆ

Ministrowie finansów wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przedłużenie stosowania obniżonych stawek VAT we Wspólnocie do końca 2010 roku. W Polsce te preferencje dotyczą prawa do zachowania zerowego VAT na książki i czasopisma specjalistyczne, 3-proc. stawki na nieprzetworzone artykuły rolne oraz 7-proc. stawki w gastronomii, budownictwie mieszkaniowym i remontach (poza materiałami budowlanymi), które bez zgody UE przestałyby obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Aby od przyszłego roku niższe stawki nadal w Polsce obowiązywały, Ministerstwo Finansów musi wprowadzić odpowiednie zmiany w krajowych regulacjach.

- Nie byliśmy zaskoczeni decyzją Unii Europejskiej. Ministerstwo Finansów pracuje już nad zmianami przepisów, aby od początku przyszłego roku preferencje VAT były kontynuowane - powiedział nam Jakub Lutyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Jednocześnie dodał, że zmiany w przepisach potrzebne do stosowania niższych stawek VAT od 1 stycznia są już gotowe. Nanoszone są w nich ostatnie poprawki. Wszystkie projekty trafią do uzgodnień międzyresortowych w przyszłym tygodniu.

- Jest pewne, że od 1 stycznia 2008 r. obniżone stawki VAT będą obowiązywać - zapewnił Jakub Lutyk.

Z propozycją przedłużenia okresów przejściowych do końca 2010 roku wystąpiła Komisja Europejska, uznając, że do tego czasu kraje członkowskie muszą dojść do porozumienia w sprawie kompleksowej reformy systemu VAT w UE.

Komisja Europejska zamierza w II połowie 2008 r. przedstawić konkretną propozycję legislacyjną, która uporządkuje kwestię VAT w UE. Polska będzie mogła w toku dyskusji próbować zagwarantować sobie przedłużenie po tej dacie prawa do stosowania obniżonej stawki np. w gastronomii albo na książki i czasopisma specjalistyczne.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIA

 

Tomasz Michalik

partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Zgoda ministrów państw UE powoduje, że mamy w zasadzie pewność, że szybko dojdzie do zmiany Dyrektywy 2006/112. Zmiana ta będzie oznaczać, że Polska uzyska formalną możliwość przedłużenia stosowania obniżonych stawek VAT. Dla przedłużenia od 2008 roku stosowania stawki 0-proc. na książki czy 7-proc. na usługi gastronomiczne wymagana jest albo nowelizacja ustawy o VAT, albo rozporządzenie ministra finansów. Zważywszy na to, że czasu jest niewiele, a ustawa o VAT, daje ministrowi delegację do obniżenia stawek VAT w drodze rozporządzenia, to najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku rozporządzenie. Następnie - w ramach zwykłego procesu legislacyjnego, możliwe będzie przeniesienie rozwiązań z rozporządzenia do ustawy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK