REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wszystkie towary muszą mieć wywieszkę z ceną

Piotr Trocha

REKLAMA

Sprzedawcy wyrobów odzieżowych oraz książek i czasopism nie będą musieli zamieszczać wywieszek o ich nazwach i cenach.

zmiana prawa

REKLAMA

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług proponuje zmianę sposobu oznaczania cen wyrobów odzieżowych i włókienniczych, książek i czasopism oraz zapisanych nośników informacji. Projekt przewiduje, że nie trzeba będzie uwidaczniać cen tych towarów na wywieszkach. Wystarczy ich oznaczenie napisaną lub nadrukowaną ceną. Obecnie zasadą jest, że sprzedawane towary opatruje się wywieszkami wskazującymi ich nazwy, cenę oraz jednostki miar, do których odnoszą się ceny.

Zdaniem Agnieszki Durlik-Khouri, eksperta Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), to rozwiązanie pozytywne dla przedsiębiorców, które nie osłabia też ochrony konsumentów.

- Każdy taki produkt i tak będzie przecież oznaczony ceną. Warto wskazać, że katalog produktów z takim oznaczeniem będzie zamknięty, co wykluczy interpretację rozszerzającą - podkreśla ekspert KIG.

Przedłużone zwolnienie...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Środowisko kupieckie za najistotniejszą zmianę uznaje zamiar przedłużenia do 31 grudnia 2010 r. terminu, do którego nie jest wymagane bezpośrednie oznaczanie ceną niektórych towarów. Dotychczasowy termin mijał 31 grudnia 2007 r. Chodzi o towary o małych gabarytach, towary masowe, rośliny, kwiaty, żywe zwierzęta czy towary z automatów. W powyższym katalogu zawierają się także takie materiały budowlane, jak cegły, glazura, terakota.

- Taka zmiana przyczyni się do wyraźnego zmniejszenia obciążeń techniczno-administracyjnych - uważa Emilia Kujawa-Tarka, prawnik z Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług (NRZHiU).

Do 31 grudnia 2010 r. nie trzeba będzie uwidaczniać także cen jednostkowych towarów wchodzących w skład zestawów (komplet pościeli, zestaw sztućców itp.).

...zamiast na stałe

Zdaniem niektórych ekspertów zwolnienie powinno być jednak na stałe.

- Nie rozumiem, dlaczego zwolnienie przedłuża się tylko na trzy lata. Czy oznacza to, że po 2010 roku na każdej rybce ma być już naklejka z ceną - pyta Agnieszka Durlik-Khouri.

REKLAMA

Resort chce też wprowadzić uregulowanie, że dla towarów pakowanych oznaczonych liczbą sztuk można będzie stosować przeliczenie na cenę za jedną sztukę albo za dziesiętną wielokrotność liczby sztuk. Zdaniem NRZHiU powyższa zmiana może znacznie ułatwić sprzedaż takich produktów, gdy towar pakowany zawiera znaczną liczbę drobnych sztuk.

- Mamy jednak nadzieję, iż Ministerstwo przyjrzy się także innym równie ważnym dla środowiska kupieckiego rozporządzeniom, które także wymagają licznych zmian - podsumowuje Emilia Kujawa-Tarka.

Rozporządzenie ministra finansów ma wejść w życie 1 stycznia 2008 r.

Jak firmy będą oznaczać ceny

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra finansów z 10 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad uwidaczniania cen towarów i usług oraz sposobu oznaczania ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży (Dz.U. z 2002 r. nr 99, poz. 894 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA