| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS umarza składki tylko niektórym firmom

ZUS umarza składki tylko niektórym firmom

Ponad 6 tysięcy osób prowadzących małe firmy nie musi spłacać zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, bo ZUS umorzył im należności.

Jednocześnie ZUS przypomina, że pracodawcy nie mogą liczyć na umorzenia składek za swoich pracowników.

- Nieodprowadzenie do ZUS składek z wynagrodzeń pracowników możemy oceniać wyłącznie w kategorii kradzieży. I dlatego będziemy takich pracodawców bezwzględnie ścigać - dodaje Mirosława Boryczka.

Z tego powodu w przypadku wystąpienia trudności finansowych płatnicy powinni zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności bieżących składek. Jednak dotyczy to tylko sytuacji, kiedy termin płatności składek jeszcze nie upłynął. Wtedy ZUS nie pobiera odsetek za zwłokę i nie wdraża postępowania egzekucyjnego. Natomiast układy ratalne są zawierane tylko w przypadku składek zaległych. ZUS zawiesza wówczas postępowanie egzekucyjne.

1 mld zł w I półroczu 2007 roku ZUS odzyskał od dłużników niepłacących terminowo składek na ubezpieczenie społeczne

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK